od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Rumia nagrodzona!

Szkoła Podstawowa nr 7 w Rumi zdj. SP nr 7 w Rumi

Rumia nagrodzona!

Projekt „Zielone patio” Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi zwyciężył w konkursie „Miasto z klimatem – zielono-niebieska infrastruktura”.

Projekt „Zielone patio” Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi zwyciężył w konkursie „Miasto z klimatem – zielono-niebieska infrastruktura”. Nagrodzone zadanie otrzymało dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Zielono-niebieska infrastruktura jest niezmiernie istotna w miastach. Zapobiega powodziom, tworzy przyjemny mikroklimat, przyczynia się do zróżnicowania środowiska w mieście. Zielone dachy, zielone ściany, tereny zielone, nowe nasadzenia, magazynowanie wody opadowej – to wszystko ma wpływ na jakość życia w miastach z jednej strony, a z drugiej ogranicza presję na środowisko związaną z rozwojem urbanistycznym – wyjaśnia Marcin Osowski – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Projekt „Miasto z klimatu” zainicjowany został przez ministra klimatu i środowiska Michała Kurtykę. Jego celem jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz ochrona miast przed skutkami zmian klimatu. – Mam ogromną przyjemność pogratulować zwycięzcom podejmowania prekursorskich działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu w drodze do ekologicznych miast przyszłości w Polsce, miast pełnych innowacyjnych inwestycji takich jak zielono-niebieska infrastruktura, zielony transport publiczny, nowoczesne ciepłownictwo miejskie – powiedział Michał Kurtyka.

Jednostki samorządu terytorialnego rywalizowały w sumie o 10 mln zł dofinansowania w dwóch kategoriach konkursowych: dla miast powyżej 100 000 mieszkańców i do 100 000 mieszkańców.

Rumia wygrała w tej drugiej kategorii. Projekt „Zielone patio” zakłada przekształcenie szkolnego terenu na przyjazne dla środowiska miejsce z nowymi nawierzchniami, ścieżkami i zielenią oraz małą architekturą. Część patio zagospodarowana zostanie na tzw. suchy ogród deszczowy, powstaną też dwa ogrody deszczowe. Koszt inwestycji to 213 000 zł, dofinansowanie ze środków NFOŚiGW wyniesie 106 000 zł.

Wygrana w konkursie otwiera nam furtkę na nową jakość edukacji w naszej szkole. Zielone patio pozwoli na wprowadzenie wielu innowacji podczas różnych zajęć. Nasi uczniowie będą mogli cieszyć się zieloną przestrzenią i dbać o nią, a wykształcone nawyki przeniosą się na życie codzienne. Pragniemy, aby dzieci mogły zdobywać wiedzę poprzez doświadczanie otaczającej nas rzeczywistości. Nauczyciele wykorzystają ten teren do prowadzenia zajęć lekcyjnych na świeżym powietrzu, a uczniowie będą mogli się zrelaksować i zregenerować w wolnym czasie. Szkoła stanie się miejscem przyjaznym dla każdego, lepiej będzie się w niej pracowało i uczyło – przekonuje Liliana Król – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi.

Ogromnie się cieszymy, że udało się nam zająć pierwsze miejsce w konkursie. Ta nagroda jest dla nas potwierdzeniem słuszności kierunku rozwoju, jaki wytyczyło sobie miasto, kierunku: ekologia – mówi Michał Pasieczny – burmistrz Rumi. – Jakość powietrza w Rumi ulega stopniowej poprawie, między innymi dzięki rozbudowie miejskiej sieci ciepłowniczej, realizowanej w ramach programu Czyste Powietrze. Jako miasto zlikwidowaliśmy już ponad 200 pieców na węgiel, a kolejnych 24 usuniemy jeszcze w tym roku. Zachęcamy również mieszkańców, by samodzielnie retencjonowali deszczówkę i używali jej do własnych potrzeb. Sami, ze względu na suszę, ograniczyliśmy koszenia. W miejskiej przestrzeni przybywa też wielosezonowych nasadzeń. Stawiamy również na edukację, zwłaszcza najmłodszych, o czym świadczą podejmowane przez szkoły i przedszkola projekty. Tych działań jest naprawdę wiele – podsumowuje.

Drugim zwycięzcą w konkursie, w kategorii miast powyżej 100 000 mieszkańców, został Wałbrzych. Projekt „Zielone podwórka – parki kieszonkowe w starych dzielnicach Wałbrzycha” zakłada przekształcenie nieużytkowanych obszarów w tereny zielone. 

NFOŚiGW przyznał też siedem wyróżnień.

Previous Nawet do 37 000 zł dotacji! Ruszyła druga część programu Czyste Powietrze
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.