od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Skorzystaj z naszych programów: Remiz i Bielik

Skorzystaj z naszych programów: Remiz i Bielik

Wystartowała kampania informacyjna na temat realizowanych przez nas programów: Remiz – wsparcie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych oraz Bielik – bezpieczeństwo energetyczne.

W przestrzeni publicznej pojawiły się plakaty, które zachęcają do złożenia wniosków w naborach. Celem obu programów jest m.in. poprawa jakości powietrza w regionie. Ich łączny budżet to 65 mln zł.

Remiz skierowany jest do pomorskich samorządów, spółdzielni mieszkaniowych i przedsiębiorców. Mogą uzyskać dofinansowanie na termomodernizację, wymianę źródeł ciepła oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budynkach wielorodzinnych.

Bielik z kolei adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców działających w województwie pomorskim. Wsparcie można uzyskać na budowę i instalację magazynów energii elektrycznej, ciepła i chłodu, biogazu, biometanu i wodoru. Dofinansowanie udzielamy też na współpracujące z magazynem energii instalacje OZE.

Bielik to przede wszystkim szansa, aby w pełni wykorzystać lokalny potencjał odnawialnych źródeł energii. To dodatkowo możliwość rozwoju w naszym województwie tej niewątpliwe przyszłościowej branży, która poza samym gromadzeniem energii oferuje wiele dodatkowych korzyści, od poprawy bezpieczeństwa energetycznego zaczynając, przez dostarczanie wysokiej jakości energii elektrycznej na czystszym powietrzu kończąc  – wyjaśnia Szymon Gajda – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Budżet programu Bielik to 55 mln zł.

Budżet Remiza to 10 mln zł. Pożyczka na realizację przedsięwzięcia udzielana jest do 15 lat, ze stałym oprocentowaniem 4% w skali roku.

Budownictwo wielorodzinne ma duży wpływ na środowisko, ze względu na wysokie zużycie energii oraz wciąż powszechne nieekologiczne źródła ciepła. Program Remiz, jako uzupełnienie działań Banku Gospodarstwa Krajowego, pozwala na bezpieczne i stabilne finansowanie do 100% kosztów inwestycji. Przełoży się to nie tylko na lepszy stan środowiska, ale również na poprawę komfortu życia i zmniejszenie rachunków mieszkańców – tłumaczy Marcin Gregorowicz- kierownik Działu Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Gdańsku.    

Nabór w obu programach trwać będzie do 2026 roku lub do rozdysponowania puli środków.

Previous Ogłoszenie nr WFOŚ-110-I/(10/2023)
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.