od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Sprzęt dla strażaków z powiatu człuchowskiego

Czerwony średni samochód ratowniczo-gaśniczy

Sprzęt dla strażaków z powiatu człuchowskiego

To było prawdziwe święto dla strażaków z powiatu człuchowskiego! Otrzymali dwa nowe samochody ratowniczo-gaśnicze, jeden używany, łódź ratowniczą oraz sprzęt techniczny.

To było prawdziwe święto dla strażaków z powiatu człuchowskiego! Otrzymali dwa nowe samochody ratowniczo-gaśnicze, jeden używany, łódź ratowniczą oraz sprzęt techniczny. Zakup wyposażenia był możliwy m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Gdańsku.

Ale po kolei …

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Człuchowie otrzymała nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Wykorzystywany on będzie przede wszystkim w wypadkach czy kolizjach drogowych. To bardzo dobry pojazd. Dla nas to przeskok do innej epoki – stwierdził zastępca komendanta powiatowego PSP w Człuchowie mł. bryg. Marek Lubiński. Wtórował mu dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Człuchowie bryg. Radosław Batruch – To przeskok w nowy wiek. Jesteśmy półkę wyżej. Samochód wyposażony jest w system gaśniczy, który wytwarza sprężoną pianę. Ta piana jest bardziej skuteczna w przypadku różnych pożarów.

Strażacy rocznie wyjeżdżają do około 1 000 zdarzeń na terenie powiatu człuchowskiego. Głównie do wypadków drogowych, ale i do pożarów lasów i gruntów rolnych.

Nowy pojazd zakupiony został w ramach programu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV” (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020).

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku dla Komendy Powiatowej PSP w Człuchowie dofinansował zakup sprężarki do pompowania butli. Dotacja wyniosła 25 000 zł.

Wszystkie komendy powiatowe straży pożarnej, niezależnie od tego jak daleko są oddalone od centrali, muszą mieć tak samo dobre wyposażenie – powiedział wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Trzeba podnosić standard wyposażenia straży pożarnych. Strażacy mają od nas pełne wsparcie. W ostatnich trzech latach przekazaliśmy 134 samochody do jednostek powiatowych PSP i OSP na terenie województwa pomorskiego. Żadna jednostka OSP, w przypadku gdy był udział własny, nie została pominięta. Gdy Państwowa Straż Pożarna otrzymuje nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, to prawie zawsze używany przez nią samochód jest przekazywany do Ochotniczych Straży Pożarnych, które zazwyczaj dysponują 30-letnimi pojazdami. Jeśli strażacy posiadają dobry sprzęt, to mieszkańcy mogą czuć się bardziej bezpieczni – dodał wojewoda pomorski.

Bardzo się cieszę, że mogliśmy dołożyć naszą cegiełkę – stwierdziła Teresa Jakubowska – zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku. W tym roku na doposażenie strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczył 4 miliony złotych, my – milion. Przyczyniamy się do poprawy warunków pracy strażaków i bardzo nas to cieszy. To bardzo ważny element naszej działalności – ważny dla ludzi i środowiska.

Na strażaków zawsze można liczyć. I dlatego przeznaczamy ogromne środki finansowe na poprawę warunków ich pracy – poinformował pomorski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Tomasz Komoszyński. 2018 rok był rekordowy, jeśli chodzi o dofinansowanie z budżetu państwa. Ale źródła dofinansowania były różne. A w tym roku zbliżamy się do pobicia rekordu!

Strażacy z człuchowskiej Komendy Powiatowej otrzymali nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, zaś pojazd używany przez nich dotychczas przekazany został do Ochotniczej Straży Pożarnej w Pieniężnicy, w gminie Rzeczenica. Zastąpił on wysłużony 31 – letni wóz pożarniczy. Ten samochód był już naprawdę mocno wyeksploatowany. Ciągle się psuł. Naprawa byłaby nieopłacalna, gdyż kilkukrotnie przewyższałaby wartość pojazdu. Teraz, jak otrzymaliśmy nowy wóz, to poprawi się bezpieczeństwo naszych mieszkańców i zdecydowanie skróci się czas dojazdu na miejsce zdarzenia. To ważne. Jesteśmy najdalej wysuniętą jednostką w województwie pomorskim – wyjaśniał wójt gminy Rzeczenica Marcin Szulc.

Całkowicie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy oraz sprzęt hydrauliczny otrzymała też Ochotnicza Straż Pożarna w Polnicy, w gminie Człuchów. Spełnione zostały nasze wieloletnie marzenia – cieszył się naczelnik OSP Polnica Damian Chojnacki. Dotychczas mieliśmy 31 – letniego jelcza. Często odmawiał nam posłuszeństwa, stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Takiego nowego auta nigdy w historii OSP Polnica nie było. To pierwszy nowy samochód!

Bernard Mejer jest ochotnikiem w OSP Polnica od ponad pół wieku. Całe życie czekałem na taki samochód. Najpierw mieliśmy żuka, potem stara. Jak tym 40-letnim starem jechaliśmy do pożaru, to po drodze zgubiliśmy motopompę. Taki był wyeksploatowany! Ten nowy wóz bardzo dużo dla mnie znaczy. To cos wspaniałego! – opowiadał.

W 2019 roku w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych”, realizowanego ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Gdańsku, dofinansowanie otrzymało 25 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych województwa pomorskiego. Dotacje przeznaczone zostały na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Nowy, specjalistyczny sprzęt wykorzystywany jest w akcjach ratowniczych oraz podczas usuwania skutków zagrożeń. 

Zakupiony w ramach programu sprzęt przynosi też niebagatelne korzyści dla środowiska. W przypadku wystąpienia zagrożeń lub awarii lepiej chronione są obszary cenne przyrodniczo. Wymiana starego samochodu na nowy, spełniający surowe normy, zmniejsza emisje szkodliwych substancji do atmosfery. Szybsze i sprawniejsze gaszenie pożarów również przyczynia się do redukcji emisji toksycznych substancji.  

Previous Profesor Jan Szyszko (1944-2019)
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.