od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Sprzęt ratowniczo-gaśniczy dla Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku

Prezes WFOŚiGW w Gdańsku Maciej Kazienko wręcza strażakowi kluczyki do samochodu rozpoznawczo-ratowniczego

Sprzęt ratowniczo-gaśniczy dla Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku

Obchody Dnia Strażaka w Gdańsku odbyły się przed Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą w Śródmieściu.

Dzień Strażaka to wyjątkowa chwila w życiu każdego ratownika. To czas na docenienie jego poświęcenia, odwagi i służby drugiemu człowiekowi. Strażacy od lat cieszą się największym zaufaniem społeczeństwa, a ich święto to moment, aby im uroczyście podziękować.

Obchody Dnia Strażaka w Gdańsku odbyły się przed Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 2 w Śródmieściu. Na placu zaparkowały nowoczesne wozy ratowniczo-gaśnicze, nie zabrakło pocztów sztandarowych. Strażakom wręczono awanse, medale i odznaczenia.  W życiu naprawdę cenne jest to co robimy dla innych. Dziękujemy wszystkim, którzy nas w tym wspierają, darczyńcom i ofiarodawcom – powiedział bryg. Adam Jastrzębski – komendant miejski PSP w Gdańsku. W 2018 roku strażacy interweniowali w 4 796 zdarzeniach. Liczba incydentów z każdym rokiem rośnie. Ale sprostamy temu wyzwaniu. Nasi mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie. Jest to możliwe m.in. dzięki środkom finansowym, które otrzymujemy. Możemy za nie kupić samochody i sprzęt ratowniczo-gaśniczy  – dodał.

Komenda Miejska PSP w Gdańsku otrzymała samochody ratowniczo-gaśnicze oraz pojazdy rozpoznawczo-ratownicze, a także quada z lawetą.  Zakupiony został także sprzęt niezbędny dla ratowników: pilarki ratownicze, piły tarczowe, zapory przeciwpowodziowe, węże, wentylatory, zestawy oświetleniowe terenu, kombinezony robocze, agregaty prądotwórcze, poduszki wysokociśnieniowe, pompy, defibrylator, urządzenie nawigacyjne, sprzęt wodno-nurkowy, drabinę.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na realizację zadania „Doposażenie Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku w sprzęt i wyposażenie do likwidacji zdarzeń chemiczno-ekologicznych” udzielił dotacji w wysokości 195 000 zł. Dzięki tym środkom sfinansowany został zakup lekkiego samochodu rozpoznawczo-ratowniczego. Pojazd ten zwiększy mobilność strażaków podczas prowadzenia akcji ratowniczych, pozwoli na szybsze rozpoznawanie miejscowych zagrożeń. Będzie nim przewożony specjalistyczny sprzęt na miejsca, gdzie prowadzona będzie akcja z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Dzięki terenowemu zawieszeniu, samochód dotrze nawet w  trudno dostępne miejsca. WFOŚiGW w Gdańsku dofinansował także zakup specjalistycznego sprzętu dla Grupy Wodno-Nurkowej Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku.

Pomorski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Tomasz Komoszyński podziękował m.in. zarządom NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Gdańsku za wsparcie finansowe. Do Ochotniczych Straży Pożarnych województwa pomorskiego trafiły 24 samochody. To rekord – stwierdził. Dlaczego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska finansuje samochody i sprzęt dla strażaków? Odpowiedź jest prosta. Przynosi to niebagatelne korzyści dla środowiska. W przypadku wystąpienia zagrożeń lub awarii lepiej chronione są obszary cenne przyrodniczo. Cieszę się też, że mogliśmy przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Gdańska. A sprzęt niech służy ludziom i środowisku – powiedział Maciej Kazienko – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Wymiana starych samochodów na nowe pojazdy, spełniające surowe normy, zmniejsza także ilość emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Szybsze i sprawniejsze gaszenie pożarów również przyczynia się do redukcji emisji toksycznych substancji.

Wręczenie kluczyków do samochodów. To uroczysta chwila szczególnie dla tych, którzy siedzą za kółkiem pojazdów pędzących na sygnale na ratunek. Przekazał je strażakom m.in. prezes Maciej Kazienko. Otrzymał również uroczyste podziękowania za okazaną pomoc i wsparcie przy zakupie samochodu oraz sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

Poza samochodami oraz sprzętem ratowniczo-gaśniczym, przeprowadzona została także termomodernizacja oraz remonty Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku. Oprócz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, dofinansowania udzielił budżet państwa, komendant główny PSP, wojewoda pomorski, pomorski komendant wojewódzki PSP, miasto Gdańsk.  

Previous Pomorscy w Ustce!
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.