od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Strażacy z powiatu puckiego otrzymali nowy sprzęt

W szeregu przed samochodami pożarniczymi stoją uczestnicy uroczystości

Strażacy z powiatu puckiego otrzymali nowy sprzęt

Ochotnicze Straże Pożarne w Jastrzębiej Górze i Helu otrzymały nowe pojazdy ratowniczo-gaśnicze. Samochody zakupione zostały m.in. ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Gdańsku.

Plac przed Urzędem Miasta we Władysławowie. To właśnie tu odbyła się uroczystość przekazania pojazdów pożarniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Jastrzębiej Górze i Helu. Licznie zgromadziły się lokalne władze samorządowe, strażacy oraz mieszkańcy. Na placu zaparkowały nowoczesne wozy strażackie.

OSP w Jastrzębiej Górze otrzymała ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy. Ten nowoczesny pojazd zastąpił 33 – letniego wysłużonego Jelcza. Może być wykorzystywany do działań gaśniczych, a także z zakresu ratownictwa technicznego i medycznego. Strażacy z tej jednostki głównie interweniują na terenie powiatu puckiego.

Podobny wóz otrzymali strażacy z OSP w Helu. Ze względu na położenie z dala od innych jednostek, strażacy z Helu muszą dysponować sprzętem przede wszystkim niezawodnym. Nowy samochód jest pojazdem terenowym, co w znacznej mierze poprawi możliwość działania na wydmach, plażach i terenach leśnych. Samochód wyposażony jest również w sprzęt do ratownictwa drogowego i medycznego – stwierdził Bartłomiej Mollin – komendant powiatowy PSP w Pucku. Środki przeznaczone na Ochotnicze Straże Pożarne w ostatnich latach znacznie wzrosły. A ubiegły rok był pod tym względem rekordowy – dodał.

Samochody zakupione zostały ze środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, budżetów Władysławowa i Helu oraz środków własnych OSP. Przede wszystkim chcę podziękować. Strażacy z Jastrzębiej Góry od dziesięcioleci marzyli o takim samochodzie. Jestem dumny, że wreszcie taki wóz otrzymali. Jego koszt to ponad milion złotych. Gdyby nie Wasza hojna pomoc, jego zakup nie byłby możliwy – powiedział Roman Kużel – burmistrz Władysławowa. Dziękuję za pomoc przy zakupie tego jakże potrzebnego pojazdu gaśniczego. O sprzęt będziemy dbać, aby zawsze był sprawny, żeby mieszkańcy czuli się bezpiecznie – dodał Mirosław Wądołowski – burmistrz Helu.

W uroczystości udział wziął dyrektor finansowo – ekonomiczny WFOŚiGW w Gdańsku Ireneusz Michałkiewicz. Otrzymał podziękowania za okazaną pomoc i wsparcie przy zakupie nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Ochotnicza Straż Pożarna w Jastrzębiej Górze otrzymała także łódź ratowniczą wraz z wyposażeniem, zaś Komenda Powiatowa PSP w Pucku – quad zakupiony ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych działań akcji ratowniczych”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisał umowy z 24 jednostkami OSP województwa pomorskiego. Łączny budżet dotacji wyniósł 5,3 mln zł. Nowy sprzęt dla ratowników zakupiony został w ramach „Ogolnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych” realizowanych ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Gdańsku. Nowy, specjalistyczny sprzęt wykorzystywany jest w akcjach ratowniczych oraz podczas usuwania skutków zagrożeń. 

Zakupiony w ramach programu sprzęt przynosi też niebagatelne korzyści dla środowiska. W przypadku wystąpienia zagrożeń lub awarii lepiej chronione są obszary cenne przyrodniczo. Wymiana starego samochodu na nowy, spełniający surowe normy, zmniejszyła emisje szkodliwych substancji do atmosfery. Szybsze i sprawniejsze gaszenie pożarów również przyczynia się do redukcji emisji toksycznych substancji.  

Previous Dobre praktyki w ogrodnictwie
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.