od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Sukces programu Moja Woda

Program Moja Woda

Sukces programu Moja Woda

Dwa nabory w ramach programu Moja Woda za nami! Wnioski nie są już przyjmowane. 3 176 – tyle dokładnie ich do nas wpłynęło. Przyszedł czas na podsumowanie programu!

Dwa nabory w ramach programu Moja Woda za nami! Wnioski nie są już przyjmowane. 3 176 – tyle dokładnie ich do nas wpłynęło. Przyszedł czas na podsumowanie programu!

Nawet 5 000 zł dofinansowania na przydomowe instalacje, które magazynują wody opadowe – taką dotację mogła otrzymać każda osoba składająca wniosek w programie Moja Woda, która spełniła wymagania regulaminowe. Z oferty mogli skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych. Dotacje przyznawane były na zakup przewodów odprowadzających wody opadowe, zbiorników retencyjnych, urządzeń do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody. Czyli wszystkiego, co służy zebraniu i zagospodarowaniu zatrzymanej wody. Program Moja Woda to odpowiedź na zmiany klimatyczne i suszę, które wymuszają zmianę podejścia do gospodarki wodą. 

Susza to problem, o którym coraz częściej mówi się w naszym kraju. Brak wody w kranach to bardzo realna perspektywa. Musimy zacząć działać. Deszczówka to darmowa woda. Warto ją zbierać i wykorzystywać. Dzięki temu pomysłowi rocznie zaoszczędzimy tysiące metrów sześciennych wody.  Warto przydomowe instalacje retencyjne stosować na szeroką skalę – przekonuje Teresa Jakubowska – zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku.  

Program Moja Woda jest inicjatywą Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. My go realizowaliśmy w województwie pomorskim.

W I edycji programu otrzymaliśmy 1580 wniosków o dofinansowanie na kwotę 7,4 mln zł.  

Od samego początku, już od pierwszego naboru, program cieszył się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców województwa pomorskiego. Pula środków bardzo szybko się wyczerpała i wówczas ruszyła druga edycja. To nas bardzo cieszy. Nasi beneficjenci zdają sobie sprawę, że zasoby wody na świecie są ograniczone i chcą oszczędzać wodę wykorzystując deszczówkę. Każde najmniejsze działanie przynosi realne efekty. Warto o tym pamiętać odkręcając kran – tłumaczy Kamila Kujawska – koordynator programu Moja Woda w WFOŚiGW w Gdańsku.   

Największym zainteresowaniem w województwie pomorskim program cieszył się w gminach Żukowo, Kościerzyna, Gdańsk, Chojnice, Pruszcz Gdański.

Obecnie trwają ostatnie rozliczenia pierwszej edycji programu Moja Woda. Nasi pracownicy weryfikują, czy wnioskodawcy wywiązali się z wszelkich zobowiązań wynikających z umowy dotacji.  

Niektórzy nasi beneficjenci nie wykonali zadania w określonym terminie. Rozumiemy to. Pandemia mogła spowodować różne nieprzewidywalne perturbacje w realizacji inwestycji. Dokładamy wszelkich starań, aby wesprzeć naszych wnioskodawców i jesteśmy otwarci na szukanie zadowalających obie strony rozwiązań – wyjaśnia Teresa Jakubowska.

Beneficjentom, którzy złożyli do nas wnioski o dofinansowanie w ramach drugiego naboru Mojej Wody, wypłacane są teraz dotacje na zrealizowane przedsięwzięcia.   

W 2022 roku nie jest planowane ogłoszenie naboru do programu Moja Woda.

Previous Ruszyła czwarta edycja programu Mój Prąd
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.