od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Wernisaż prac “Kolej na ekologię!”

Wernisaż prac Kolej na ekologię!

Wernisaż prac “Kolej na ekologię!”

W siedzibie WFOŚiGW w Gdańsku odbył się – po raz pierwszy w historii instytucji – wernisaż prac.

Kolej na ekologię! – to tytuł projektu realizowanego wspólnie przez dwie gdańskie instytucje: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Akademię Sztuk Pięknych.

Przedsięwzięcie wpisuje się w kampanię ekoTransport, prowadzoną przez pracowników WFOŚiGW w Gdańsku. W pierwszym roku jej trwania promowana jest podróż koleją. Taki transport ma bowiem mnóstwo zalet. Pociąg to najbardziej przyjazny środowisku środek lokomocji. Odpowiada za 0,3 % emisji dwutlenku węgla do atmosfery, zaś samochody aż za 92%. Poza tym jest szybki, wygodny i bezpieczny.

Kolej umożliwia szybkie przemieszczanie się po mieście, jak i między – nawet bardzo odległymi – aglomeracjami.

A jak poprzez artystyczną twórczość przekonać mieszkańców do wyboru kolei? Dokonali tego studenci ASP w Gdańsku. Stworzyli prace, które w oryginalny sposób do tego namawiają.

W siedzibie WFOŚiGW w Gdańsku odbył się – po raz pierwszy w historii instytucji – wernisaż prac.

Wernisaż prac Kolej na ekologię! Wernisaż prac Kolej na ekologię!

Wernisaż prac “Kolej na ekologię!”

 

To są wspaniałe dzieła. Mówią więcej niż słowa. Staramy się żyć tym co robimy. Ogłaszam nową edycję programu Ekomobilni, skierowaną do pracowników Funduszu. Nasi pracownicy, którzy samochód zastąpią środkami komunikacji miejskiej lub rowerami, zostaną za to docenieni. Warto żyć tym co się robi. Dziękuję Akademii Sztuk Pięknych za podjęcie współpracy. Ta kooperacja dopiero się zaczyna – powiedział na otwarciu wystawy prac “Kolej na ekologię!” prezes WFOŚiGW w Gdańsku Szymon Gajda.

Wernisaż prac Kolej na ekologię!

Prezes WFOŚiGW w Gdańsku Szymon Gajda

 

Powstało kilkadziesiąt prac, autorzy to studenci Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku.

Promocja kolei to nie jest łatwy temat. Mamy bardzo kreatywnych studentów, pracujemy z wyjątkowymi osobami. Potrafią przekazać ważne informacje w oryginalny sposób. Taki, który jasno przemawia i komunikuje – tłumaczył Adam Świerżewski – prorektor ASP w Gdańsku.

Wernisaż prac Kolej na ekologię!

Prorektor ASP w Gdańsku Adam Świerżewski

 

Ekologia to bardzo istotna kwestia dla młodych ludzi. Ten temat wpisał się w ich sposób wyrażania opinii o świecie. Środowisko to dla nich wciągające zagadnienie – wyjaśniał prof. Sławomir Witkowski z ASP.

Jak przekonać mieszkańców i turystów, aby w swoich komunikacyjnych wyborach dali szansę kolei? – Postawiłam na przyjaźń. Na to, że kolej jest przyjazna środowisku. Stąd w mojej pracy pszczoła, kwiat i liście. Powiązałam kolej z naturą – objaśniała Izabela Miechowicz – studentka Wydziału Grafiki.

Wernisaż prac Kolej na ekologię!

Izabela Miechowicz – studentka Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku

 

Grafiki studentów prezentowane są obecnie na trójmiejskich citylightach. Przez cały lipiec eksponowane będą na płocie Parku Oliwskiego w Gdańsku.  

Previous Q&A o Czystym Powietrzu!
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.