Przejdź do treści
x
Uczestnicy spotkania, na którym podpisana została umowa o pożyczce zdj. NFOŚiGW

300 mln zł pożyczki na budowę spalarni odpadów w Gdańsku

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielił pożyczki na budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku. 300 milionów trafi do spółki Port Czystej Energii. Umowa o dofinansowanie właśnie została podpisana. – Zapewnienie finansowania to jeden z najważniejszych i strategicznych kamieni milowych realizacji każdej inwestycji – stwierdził prezes Portu Czystej Energii Sławomir Kiszkurno.

Rocznie przepustowość spalarni odpadów wynosić będzie 160 000 ton. Utylizowane w nim będą odpady z Gdańska i 34 pomorskich gmin. 

Problem zagospodarowania odpadów narasta, dlatego wsparcie rządowe i unijne jest potrzebne, żeby realizować takie inwestycje, jak ta w Gdańsku. Projekt ma duże znaczenie, bo odpowiada na deficyt, który występuje nie tylko lokalnie, czy regionalnie, ale ma charakter ogólnopolski – powiedział Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

W instalacji odpady komunalne przetwarzane będą w energię elektryczną i ciepło. Paliwem w gdańskim zakładzie będą wyłącznie odpady, które pozostały po sortowaniu. Nie nadają się do recyklingu, ale zgodnie z obowiązującym prawem nie można ich składować. Odpadami energetycznymi będą zużyte pieluchy jednorazowe, siatki foliowe, styropian, zabrudzony papier, czy folie po słodyczach. W krajach Unii Europejskiej produkcja ciepła i energii z odpadów ma status energii odnawialnej, pozwala bowiem na rezygnację z tradycyjnych paliw kopalnych.

Budowa spalarni odpadów w Gdańsku ma się zakończyć do 2023 roku.