Przejdź do treści
x
Dach domu pokryty azbestem

Dwa tysiące ton azbestu mniej!

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku właśnie rozstrzygnął konkurs, w którym 58 pomorskich gmin otrzymało dofinansowanie na usunięcie i unieszkodliwienie odpadów azbestowych.

W ramach programu usuniętych zostanie ponad 2 000 ton eternitowych pokryć dachowych zawierających włókna azbestowe. Pomorskie gminy otrzymają na to dotacje w łącznej wysokości 852 000 zł. Najwięcej odpadów zawierających azbest unieszkodliwionych zostanie w gminie Skarszewy (299 ton), Kościerzyna (107 ton), Miłoradz (95 ton).

Dodatkowo, 8 gmin trafiło na listę rezerwową: Krokowa, Studzienice, Czarne, Parchowo, Tczew, Kolbudy, Stary Dzierzgoń i Somonino.

To już 13. edycja konkursu, w ramach którego Fundusz wspiera samorządy w ich staraniach o zminimalizowanie oddziaływania azbestu na ludzi i środowisko. Jest to więc walka także o lepszą jakość życia mieszkańców Pomorza.

Konkurs co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Wynika to z faktu, że gminy same nie poradziłyby sobie z takim wyzwaniem finansowym. Azbest ciągle jest problemem na Pomorzu, gdzie do unieszkodliwienia pozostało jeszcze 225 000 ton, z czego niemal 190 000 ton na terenie nieruchomości osób fizycznych – mówi Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.  

Od 2007 roku gdański WFOŚiGW w ramach tego konkursu udzielił 21 mln zł dofinansowania na usunięcie i unieszkodliwienie 36 500 ton niebezpiecznych odpadów, które zawierają azbest.

Budżet konkursu to środki WFOŚiGW w Gdańsku oraz udostępnione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania wyrobów zawierających azbest”.

 

Od 15 lat obowiązuje zakaz stosowania azbestu we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Stosowano go na szeroką skalę w budownictwie w latach 60. ubiegłego wieku w.  Azbest wykorzystywano przy produkcji płyt elewacyjnych, rur ciśnieniowych, materiałów potrzebnych do wytworzenia pokryć dachowych, wyrobów izolacyjnych. W Polsce 96% wyrobów zawierających azbest stanowią płyty azbestowo-cementowe.

Azbest jest szkodliwy dla zdrowia, może być przyczyną licznych chorób. Niebezpieczeństwo pojawia się na skutek rozpylania w powietrzu włókien azbestowych, uwalnianych w procesie produkcji, obróbki i eksploatacji wyrobów zawierających azbest, a także podczas ich uszkodzenia lub korozji. W takiej sytuacji jest groźny dla człowieka. Jeżeli nie jest eksploatowany, nie zagraża zdrowiu.  

Lista gmin, które otrzymały dofinansowanie znajduje się w zakładce Konkursy.