Przejdź do treści
x
Logo programu Czyste Powietrze: biały domek na niebieskim tle, napis: Czyste powietrze - zdrowy wybór

Kolejny bank w programie Czyste Powietrze

Bank BNP Paribas dołączył do listy placówek, w których można uzyskać kredyt w ramach programu Czyste Powietrze. Wcześniej zrobiły to już Alior Bank i Bank Ochrony Środowiska.

Maksymalna kwota kredytu to 100 000 zł. Kredyt objęty jest gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Cieszę się, że kolejny bank uruchamia kredyt Czyste Powietrze. To gwarantuje potencjalnym wnioskodawcom programu większy dostęp do dofinansowania na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów, co przełoży się na lepsze warunki życia i poprawę jakości powietrza – stwierdził Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Dotacja z programu Czyste Powietrze musi być przeznaczona na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, spełniające najwyższe normy. Beneficjenci mogą zainwestować w instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, fotowoltaikę czy przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

- Przyszłość planety to cel, który musi łączyć całe społeczeństwa, od zwykłych konsumentów, przez biznes, po politycznych decydentów. Program „Czyste Powietrze” to świetny przykład, że to możliwe. Dotacje są realnym wsparciem dla wszystkich osób planujących modernizację systemów ogrzewania. Sektor bankowy odgrywa kluczową rolę, finansując inwestycje i pośrednicząc w ubieganiu się o dotacje. Inicjatywa należy teraz do właścicieli i współwłaścicieli domów – powiedział Robert Mańczak, dyrektor zarządzający Pionu Rozwoju Produktów i Relacji z Klientami w Banku BNP Paribas. 

Banki nie tylko udzielają kredytu Czyste Powietrze, u nich można też złożyć wniosek o dotację w ramach programu.

Czyste Powietrze to największy i najważniejszy w Polsce program, którego celem jest poprawa jakości powietrza. O dotację mogą się ubiegać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych oraz wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. W województwie pomorskim realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.