Przejdź do treści
x

LED dla szkół

Walka o czyste powietrze trwa. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wspiera wiele przedsięwzięć, których celem jest troska o jakość powietrza. Jednym z nich jest konkurs „LED dla pomorskich szkół”. Jego celem jest ograniczenie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla, a także zwiększenie efektywności energetycznej w pomorskich przedszkolach i szkołach. Jak można osiągnąć ten efekt? Bardzo prosto! Należy wymienić stare, energochłonne żarówki na nowoczesne oświetlenie w technologii LED. Tym samym zyskuje środowisko, ale i poprawiają się warunki nauczania. 

Oświetlenie typu LED jest energooszczędne, niższe są też koszty eksploatacji w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem. Charakteryzuje się także dłuższą żywotnością.  

W ramach konkursu „LED dla pomorskich szkół” dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku trafiło do dziewięciu gmin wiejskich. Projekty otrzymały około 1,3 mln zł dofinansowania.

Na terenach wiejskich w wielu szkołach funkcjonuje stare, pochłaniające dużo energii elektrycznej oświetlenie. Bez finansowego wsparcia ze strony WFOŚiGW w Gdańsku, gminy same nie dałyby rady wymienić go na nowoczesne. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku pokrywa 80% kosztów inwestycji, 60% to pożyczka, 20% - dotacja.

Przykładowo, w gminie Krokowa, w ramach konkursu „LED dla pomorskich szkół”, oświetlenie zmodernizowane zostało w siedmiu szkołach, czyli we wszystkich placówkach funkcjonujących na terenie gminy. Wymienione zostały 1844 stare, nieefektywne żarówki na nowoczesne źródła światła. O 103 tony rocznie zmniejszyła się emisja dwutlenku węgla do atmosfery, zużycie energii zmniejszyło się o 43%. „Żarówki wykonane w technologii LED są bezpieczne dla środowiska. Pozbyliśmy się toksycznej rtęci, która stosowana była w świetlówkach kompaktowych. Przy uszkodzeniu mechanicznym, stanowiła zagrożenie” – wyjaśnia Adam Dettlaff z Urzędu Gminy Krokowa.

Zyskali też uczniowie. „Wszelkie prowadzone badania potwierdzają zalety technologii LED. Poprawiają samopoczucie, optymalizują atmosferę w szkole, pomagają osiągać lepsze wyniki w nauce. Ponadto światło płynące ze źródeł LED jest zbliżone do światła dziennego, naturalnego. A to mobilizuje umysł i zachęca do aktywności podczas zajęć szkolnych”  - zachwala Adam Dettlaff.

Koszt zadania to 76 000 zł, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił dofinansowania w wysokości prawie 61 000 zł.