Przejdź do treści
x
Minister środowiska Henryk Kowalczyk na tle planszy Ministerstwo Środowiska

Minister środowiska Henryk Kowalczyk o programie „Czyste Powietrze”

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapewnił, że nie ma zagrożenia utraty finansowania programu „Czyste Powietrze”. Odniósł się tym samym do informacji, które w ostatnich dniach pojawiły się w niektórych mediach.

Ministerstwo Środowiska jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską i Bankiem Światowym. Odbywają się cykliczne spotkania według wcześniej ustalonego harmonogramu. Najbliższe spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej będzie miało miejsce już w przyszłym tygodniu. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, odpowiedzialny za wdrażanie funduszy Unii Europejskiej dla Polski, będzie wtedy rozmawiał m.in. o zasadach inwestowania środków w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej – wyjaśnił minister.

Dodatkowo nieuzasadnione są doniesienia medialne, że zostały wstrzymane środki unijne na ten cel – negocjacje w sprawie nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej jeszcze się nie rozpoczęły. Wkrótce ustalimy wraz z przedstawicielami konkretne założenia finansowe – dodał minister.

Warto dodać, że od początku realizacji programu „Czyste Powietrze”, czyli od września 2018 roku, jest on finansowany wyłącznie ze środków krajowych: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.  

Źródło:

Ministerstwo Środowiska