Przejdź do treści
x

Pomorscy na Dniu Ryby w Helu

W Helu po raz piętnasty odbył się Dzień Ryby, po raz pierwszy jednak gościła na nim Rodzina Pomorskich! Nasze stoisko edukacyjne cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Półwyspu Helskiego oraz turystów spędzających tu wakacje i urlop.

Tegoroczny Dzień Ryby przygotowany został w ramach projektu „Przyjaciel środowiska naturalnego – zajęcia i wydarzenia organizowane w zakresie edukacji przyrodniczej i ekologicznej w województwie pomorskim”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 

Rodzina Pomorskich to bohaterowie kampanii „Pomorscy czują klimat” prowadzonej przez pracowników WFOŚiGW w Gdańsku. Pomorscy edukują, informują i doradzają: jak dbać o dobrą jakość powietrza, poprawnie segregować odpady, troszczyć się o różnorodność biologiczną województwa pomorskiego. Kampania realizowana jest ze środków RPO WP 2014-2020. 

Podczas Dnia Ryby – na stoisku Rodziny Pomorskich - uczestnicy pikniku chętnie grali w wielkoformatową grę planszową na temat bioróżnorodności województwa pomorskiego, układali puzzle przedstawiające grafikę informującą o szkodliwości palenia odpadów w domowych kotłach. A także rozwiązywali rebusy i grali w koło fortuny oraz edukacyjne gry karciane na temat zasad gospodarki odpadami.

Edukatorzy na stanowisku Pomorskich udzielali informacji o tym jak możemy lepiej dbać o środowisko, pomagali zrozumieć przyczyny i skutki efektu cieplarnianego, wyjaśniali dlaczego obce gatunki inwazyjne szkodzą rodzimej przyrodzie. Gabloty i plansze znajdujące się na stoisku  pomagały zapoznać się np. z kolejnymi etapami recyklingu butelek PET i produktami, które można z nich wytworzyć. Nie zabrakło także naszej strefy relaksu.

Dzień Ryby to wydarzenie przyciągające mnóstwo gości. Łączy naukę z zabawą. Prowadzona jest edukacja na temat roli ryb w świecie przyrody oraz gatunków chronionych występujących w Bałtyku. Ma uświadomić osobom odwiedzającym w tym czasie Hel, że podejmowane przez nich w codziennym życiu decyzje mają kluczowy wpływ na zanieczyszczenie morza plastikiem. Niemal każdy mieszkaniec Polski żyje w zlewisku Morza Bałtyckiego, w pobliżu jednej z wpadających do niego rzek, a tym samym jest odpowiedzialny za stan jego zasobów i jakość środowiska.

Bohaterami tegorocznego Dnia Ryby były ryby babkowate, zarówno gatunki rodzime, jak i inwazyjne. W Zatoce Puckiej żyją cztery rodzime gatunki babek (czarna, czarnoplamka, piaskowa i mała) oraz jeden inwazyjny (babka śniadogłowa, zwana także byczą). Wszystkie rodzime babki podlegają ochronie częściowej. Stanowią bardzo istotny element ekosystemu Morza Bałtyckiego, są pokarmem dla wielu innych gatunków ryb, w tym także gatunków chronionych.

Babkę byczą po raz pierwszy odkryto w Zatoce Gdańskiej w 1990 roku. Dotarła ona do Bałtyku najprawdopodobniej w zbiornikach wód balastowych statków. Od tego momentu naukowcy obserwują ekspansję tego gatunku w całym basenie Morza Bałtyckiego. Znalazł on tutaj niezwykle sprzyjające warunki do życia i z powodzeniem się rozmnaża.

Podczas Dnia Ryby nie zabrakło także działań edukacyjnych poświęconych ssakom morskim. Na stoiskach edukacyjnych można było dowiedzieć się o biologii, zagrożeniach oraz sposobach ochrony bałtyckich fok i morświnów.

Prowadzona była także edukacja na temat wszechobecnego plastiku. Plastikowe odpady unoszą się w morskiej toni, pływają po powierzchni, osiadają na dnie, pełno ich na plażach i wydmach. Mają różne kształty, są duże lub mikroskopijne, ale łączy je jedno – mogą trwać setki lat. Do Morza Bałtyckiego co roku trafia nawet 40 ton mikrocząsteczek tworzyw sztucznych.