Przejdź do treści
x

Pomorscy na XI pikniku przyrodniczym „Bioróżnorodność-poznaj, by zachować”

Kilka tysięcy odwiedzających, kilkudziesięciu wystawców, mnóstwo konkursów i niespodzianek, a do tego żar z nieba i ulewny deszcz – atrakcji podczas pikniku „Bioróżnorodność-poznaj, by zachować” nie brakowało. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, a dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Piknik jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców jak i turystów, którzy już od rana odwiedzali Park Reagana w Gdańsku. Spotkali tu wielu przyrodników-pasjonatów, którzy rozwiewali wątpliwości, odpowiadali na pytania, doradzali i edukowali. W niekonwencjonalny i atrakcyjny sposób można było poszerzyć wiedzę na temat bioróżnorodności i sposobów jej ochrony; poznać gatunki, siedliska, zjawiska. Gry, również terenowe, warsztaty plastyczne, happeningi, quizy i doświadczenia pozwoliły w ciekawy sposób opowiedzieć o ważnych dla przyrody sprawach! I oto właśnie chodziło!

Kolorowe namioty Pomorskich na pikniku przyrodniczym widać było z daleka. Wiele dzieci, ale i dorosłych zagrało w wielkoformatową grę planszową na temat bioróżnorodności województwa pomorskiego. Układali puzzle, rozwiązywali rebusy i zagadki. Koło fortuny oblegane było praktycznie przez cały czas! Wielu chętnych przyciągnęła gra karciana o podstawowych zasadach gospodarki odpadami. Pracownicy WFOŚiGW w Gdańsku oraz przedstawiciele Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego informowali o przyczynach i skutkach efektu cieplarnianego, wyjaśniali dlaczego gatunki obce zagrażają rodzimej przyrodzie. Nasza strefa relaksu oferowała cień, leżaki oraz zimną wodę. Zainteresowanie było naprawdę duże!

Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku opowiadali o realizacji projektu „Ochrona bioróżnorodności rezerwatów przyrody Pomorza”. Zadanie realizowane jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020, a WFOŚiGW w Gdańsku jest partnerem wiodącym tego przedsięwzięcia. Jak zwiedzać rezerwaty? Jak należy się po nich poruszać? Czy do wszystkich można wchodzić? – na te i inne pytania odpowiadali pracownicy RDOŚ. Dużo się działo! Były gry, zabawy i konkursy.