Przejdź do treści
x

Pomorscy w Łebie!

Łeba. Miasto położone w północnej części powiatu lęborskiego, pomiędzy jeziorami Łebsko i Sarbsko, przy ujściu rzeki Łeby do Morza Bałtyckiego w otulinie lasów Słowińskiego Parku Narodowego oraz Rezerwatu Mierzei Sarbskiej. Rozwój komunikacji kolejowej i drogowej zapoczątkował turystyczny rozwój tego miejsca. Ze względu na krajobrazowe i przyrodnicze walory, Łeba stała się wówczas ulubionym miejscem wypoczynku. Lata powojenne to kolejny intensywny rozkwit miejscowości pod względem turystycznym. Dziś to bardzo chętnie odwiedzany kurort letniskowy, a także ważny ośrodek rybacki. 

I właśnie Łeba to kolejna miejscowość w województwie pomorskim, do której zawitała Rodzina Pomorskich. Na głównej ulicy miasta ul. Kościuszki eksponowana jest interaktywna wystawa plenerowa przygotowana w ramach kampanii „Poczuj klimat”. 

Rodzina Pomorskich to bohater kampanii realizowanej przez pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Postawione przed nią zostały nie lada wyzwania. Pomorscy uczą się jak rozsądnie korzystać z kurczących się zasobów wody i energii, jak dbać o jakość powietrza. Zrozumieli, że ludzie wytwarzają za dużo odpadów i że odpowiednie postępowanie z nimi pomaga odzyskać znaczną część surowców. A także, że warto troszczyć się o bioróżnorodność. Na stronie www.poczujklimat.pl oraz w mediach społecznościowych zamieszczone zostały gry i poradniki edukacyjne, odbywają się konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Jednym z elementów projektu jest wystawa. W prosty sposób tłumaczy ona zjawiska przyrodnicze, a przewodnikiem po ekspozycji jest Rodzina Pomorskich. Ekspozycja składa się z trzech dużych brył, na każdej zamontowane zostały interaktywne gry i zabawy. Wszystko po to, aby edukować w sposób ciekawy i niebanalny. Przygody Rodziny Pomorskich można oglądać w Łebie do 28 czerwca 2019 roku.

Łeba to już kolejna miejscowość, do której zawitała Rodzina Pomorskich. Wcześniej wystawa eksponowana była w Gdyni, Władysławowie, Helu, Jastarni, Pucku, Wejherowie, Rumi, Lęborku, Słupsku, Bytowie, Kartuzach, Kościerzynie, Chojnicach, Człuchowie i Ustce. Rodzina Pomorskich różne miejscowości odwiedzać będzie do końca 2019 roku. 

Rodzina Pomorskich wędruje po województwie nie tylko z wystawą. Od kilku tygodni bierze udział także w różnych piknikach, festynach i wydarzeniach. Wspólnie z Pomorskimi można zagrać w wielkoformatową grę planszową na temat bioróżnorodności, układać puzzle, rozwiązywać rebusy i zagrać w koło fortuny oraz edukacyjne gry karciane na temat podstawowych zasad gospodarki odpadami.