Przejdź do treści
x

Pomorze stawia na Moją Wodę

Pomorze stawia na Moją Wodę 

 

Rządowy program „Moja Woda” ruszył 1 lipca. W ramach dofinansowania można ubiegać się o fundusze na przydomowe instalacje do oszczędzania wody. Na Pomorzu program cieszył się takim zainteresowaniem, że w ciągu 73 dni mieszkańcy wyczerpali dostępne środki.

 

Sucha wiosna i lato dały się we znaki nie tylko rolnikom, ale także posiadaczom przydomowych sadów czy ogródków. By wesprzeć ich w walce z suszą, Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska uruchomiły ogólnopolski program, którego celem jest pomoc właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych w budowie przydomowej retencji. Na Pomorzu dystrybucją środków zajmuje się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

–  Program Moja Woda miał być realizowany do maja 2024 roku lub do wyczerpania środków. Nie spodziewaliśmy się, że mieszkańcy województwa pomorskiego wybiorą tę drugą opcję i w ciągu niespełna 2,5 miesiąca wykorzystają cała pulę – mówi Marcin Osowski, Prezes WFOŚiGW w Gdańsku. – Bardzo nas cieszy fakt tak dużego zainteresowania inicjatywą, której celem jest oszczędzanie wody i wykorzystywanie tej, która jest dostępna za darmo. To pokazuje, że świadomość na temat rozważnej gospodarki wodnej rośnie na Pomorzu w dużym tempie.

 

Każdy wnioskujący może dostać nawet 5000 zł dofinansowania. Ta kwota obejmuje maksymalnie 80% kosztów kwalifikowanych, czyli m.in. zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji: przewodów odprowadzających wody opadowe, instalacji rozsączającej, zbiornika retencyjnego, czyli wszystkiego, co służy nawadnianiu lub innemu wykorzystaniu zatrzymanej wody.

 

- Środki dostępne dla naszego województwa to 6,1 mln zł. Obecnie w Portalu Beneficjenta mamy 1336 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę dofinansowania 6,24 mln zł. W związku z tym, musimy zawiesić nabór od 12 września 2020 r. To oznacza, że oceniane będą tylko te wnioski, które wpłyną do północy 11 września 2020 r. – wyjaśnia Paulina Górska, kierownik Zespołu Programów Regionalnych WFOŚiGW w Gdańsku.

 

Należy pamiętać, że wnioski mają wymaganą formę, tzn. muszą wpłynąć przez Portal Beneficjenta na stronie WFOŚiGW i jednocześnie w wersji papierowej lub przez e-Puap.

 

Większość wniosków w województwie pomorskim dotyczyła kompleksowej instalacji. Pomorzanie przy swoich domach zakładają instalacje, na które składają się zbiorniki podziemne/nadziemne, przewody odprowadzające wodę z rynien oraz elementy nawadniania. Rzadziej wnioski dotyczyły pojedynczych zbiorników czy samych przewodów.

 

Na Pomorzu program cieszył się największym zainteresowaniem w gminach: miejsko-wiejskiej Żukowo (75 wniosków), gminie miejskiej Gdańsk (54), gminie wiejskiej Chojnice (37) oraz gminie miejskiej Kościerzyna (37). Średnia wnioskowana kwota dofinansowania to ok. 4 660 zł.