Przejdź do treści
x

Samochód ratowniczo – gaśniczy dla OSP Kaliska

Poczet sztandarowy, hymn państwowy – plac przed Urzędem Gminy w Kaliskach opanowali strażacy OSP. To był ich dzień, ich święto. Uroczyście przekazany im został samochód pożarniczy, o którym zawsze marzyli.

Wóz ratowniczo – gaśniczy posiada zbiornik wody o pojemności 7 000 litrów oraz zbiornik na 700 litrów środka pianotwórczego. Pojazd wyposażony jest także w autopompę. To nowoczesny samochód, spełniający najwyższe standardy. Teraz jesteśmy niezawodni w swoim działaniu, jeszcze szybciej będziemy dojeżdżać na miejsce zdarzenia. W poprzednich samochodach zbiornik na wodę był dużo mniejszy, bo na 2 500 litrów. Różnica jest zatem kolosalna – wyjaśniał Krzysztof Stoba – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Kaliska.

Nowoczesny pojazd idealnie wpisuje się w warunki panujące w gminie. W ponad 70% porośnięta jest ona lasem sosnowym. W okolicy znajdują się liczne zakłady przetwórstwa drzewnego oraz osiedla z drewnianymi budynkami. To wspaniały wóz, którego mogą pozazdrościć strażacy z całego województwa pomorskiego. Doceniamy Waszą ofiarność i poświęcenie. Jesteście niesamowicie zaangażowani w zapewnienie mieszkańcom i turystom bezpieczeństwa. Niech ten wóz Wam dobrze służy – powiedział Mariusz Łuczyk – wicewojewoda pomorski. Jesteście bardzo ważną jednostką w powiecie starogardzkim. Bardzo szybko dojeżdżacie na miejsce zdarzenia. Życzę, aby ten samochód służył jak najdłużej i zawsze był sprawny. Podziękowania kieruję do Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – dodał Dariusz Żywicki – zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Gdańsku.

W uroczystości udział wziął Ireneusz Michałkiewicz – dyrektor finansowo – ekonomiczny WFOŚiGW w Gdańsku. Otrzymał podziękowania za okazaną pomoc i wsparcie przy zakupie nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku co roku przeznacza środki finansowe na potrzeby Ochotniczych Straży Pożarnych. Wspólnie z Narodowym Funduszem przekazaliśmy na ten cel ponad pięć milionów złotych. Życzę, aby ten samochód do akcji wyjeżdżał jak najrzadziej, a jeżeli już wyjedzie, to żeby służył jak najlepiej. Nowoczesny pojazd służyć będzie także ochronie środowiska – stwierdził Ireneusz Michałkiewicz.

Nowy pojazd to dowód szacunku dla Waszej służby – powiedział Sławomir Janicki – wójt gminy Kaliska. Z Wami czujemy się bezpiecznie. Wasza służba nie zna granic. Wielu z Was marzyło o tym samochodzie, ale kwota jego zakupu była ogromna. Pomogły środki z budżetu państwa, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Specjalne słowa podziękowania kieruję do prezesa WFOŚiGW w Gdańsku Macieja Kazienko  - dodał Sławomir Janicki.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kaliskach liczy 80 ochotników, 30 z nich może brać bezpośredni udział w akcjach. Rocznie strażacy wyjeżdżają do około 100 zdarzeń.

Gmina Kaliska leży na Kociewiu, na skraju Borów Tucholskich.  Przez jej teren biegnie droga krajowa nr 22 oraz linia kolejowa Tczew – Chojnice. W gminie mieszka około 5 000 osób. Chętnie przyjeżdżają tu turyści. Lasy, jeziora, rzeki, brak uciążliwego przemysłu, czyste powietrze – przyciągają rzesze wczasowiczów.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisał umowy z 24 jednostkami OSP województwa pomorskiego. Łączny budżet dotacji wyniósł 5,3 mln zł. Nowy sprzęt dla ratowników zakupiony został w ramach „Ogolnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych” realizowanych ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Gdańsku. Nowy, specjalistyczny sprzęt wykorzystywany jest w akcjach ratowniczych oraz podczas usuwania skutków zagrożeń. 

Zakupiony w ramach programu sprzęt przynosi też niebagatelne korzyści dla środowiska. W przypadku wystąpienia zagrożeń lub awarii lepiej chronione są obszary cenne przyrodniczo. Wymiana starego samochodu na nowy, spełniający surowe normy, zmniejszyła emisje szkodliwych substancji do atmosfery. Szybsze i sprawniejsze gaszenie pożarów również przyczynia się do redukcji emisji toksycznych substancji.