Przejdź do treści
x

Sprzęt dla słupskich ratowników

Poświęcenie i odwaga. Każdego dnia, praktycznie przez cały rok. Te dwie cechy są niezbędne w pracy ratowników WOPR. Ważny jest charakter, ważny jest specjalistyczny sprzęt. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Słupsku otrzymało od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku dofinansowanie na zakup zestawu ratowniczo – patrolowego.

W słupskim WOPR działa 70 ratowników. W 2017 roku uratowali 37 osób. Przeprowadzili setki patroli prewencyjnych i interwencyjnych. Sezon letni to czas ich wzmożonej aktywności. Działają  jednak przez cały rok. Poza sezonem szkolą ratowników, pełnią całodobowe dyżury jako grupa interwencyjna, uczą zasad bezpieczeństwa nad wodą. Do akcji, szkoleń – potrzebują specjalistycznego sprzętu. Niejednokrotnie wykorzystują go w skrajnie trudnych warunkach, przez co szybko niszczy się on, ulega awarii. „Niezawodność oraz odpowiednie parametry techniczne sprzętu są niezbędne w akcji ratowniczej, stąd potrzeba ciągłej modernizacji i wymiany sprzętu na nowy” – mówi Piotr Dąbrowski – prezes WOPR w Słupsku.

WFOŚiGW w Gdańsku udzielił pożyczki na zakup ratowniczo – patrolowego sprzętu: samochodu terenowego, quada, skutera wodnego oraz drona. Sprzęt wykorzystywany jest w ratownictwie wodnym, a także do monitorowania środowiska na terenie Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Używany jest na terenie powiatów słupskiego, lęborskiego i bytowskiego. To obszar polodowcowy, z licznymi jeziorami oraz długą linią brzegową Morza Bałtyckiego. Są to miejsca licznie odwiedzane przez turystów i mieszkańców, a wypadki na wodzie z ich udziałem nie są niestety rzadkością.  Duża liczba wczasowiczów niesie również ryzyko zniszczenia naturalnej flory i fauny będącej pod ochroną.

 

Samochód terenowy doskonale się sprawdza w trudnym terenie, umożliwia szybkie dotarcie do osoby poszkodowanej. Wykorzystywany jest też do patrolowania piaszczystych terenów, slipowania sprzętu motorowodnego z plaży.  

Skuter wodny jest niezawodny podczas każdej praktycznie pogody. Jego mobilność, odpowiednie parametry techniczne plus dobrze wyszkolona załoga pozwalają na prowadzenie skutecznych działań ratowniczo – patrolowych.

Nowością w ratownictwie wodnym jest dron. Wykorzystywany jest do patrolowania obszarów wodnych. W połączeniu z dobrze wyszkolonym operatorem, zastępuje rzesze ludzi podczas przeszukiwania danego akwenu. Pożary, powodzie, zerwane trakcje, katastrofy chemiczne i biologiczne, zaginięcia osób – dron monitorując teren dokonuje szczegółowej analizy zagrożeń i pozwala zastosować odpowiednie procedury. „Dzięki nowemu sprzętowi zwiększyła się przede wszystkim mobilność jednostek ratunkowych słupskiego WOPR, ich zdolność operacyjna, a także czas dotarcia do miejsca zdarzenia. Unowocześnienie sprzętu wiąże się z poprawą bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Możliwe jest także uzyskanie informacji na temat aktualnego ekosystemu oraz umożliwienie podjęcia działań ochronnych” – dodaje  prezes Piotr Dąbrowski.

 

Koszt zadania to ponad 200 000 zł, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił pożyczki w wysokości 50 000 zł.