Przejdź do treści
x

Sprzęt do pomiaru emisji spalin

Pomorska policja oraz WFOŚiGW w Gdańsku w walce ze smogiem. Kto z nas nie widział lub nie jechał za samochodem, z którego rury wydechowej wydobywał się czarny, gęsty dym? Właśnie takim praktykom zostało powiedziane zdecydowane: NIE.

Teraz pomorscy policjanci otrzymali nowy sprzęt do pomiarów spalin emitowanych przez samochody. Trafił on do dziewięciu jednostek policji na Pomorzu – w Gdyni, Słupsku, Wejherowie, Kartuzach, Chojnicach, Malborku, Bytowie, Kościerzynie i Pruszczu Gdańskim. Na zakup sprzętu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił 200 000 zł dotacji. Uroczystość przekazania specjalistycznej aparatury odbyła się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Uczestniczył w niej m.in. komendant wojewódzki policji w Gdańsku nadinsp. Jarosław Rzymkowski oraz prezes WFOŚiGW w Gdańsku Maciej Kazienko.

Policjanci będą kontrolować pojazdy i mierzyć poziom emitowanych przez nie spalin. Auta, które nie będą spełniały dopuszczalnych norm, zostaną wyeliminowane z ruchu drogowego. Działania te przyczynią się do poprawy jakości powietrza w województwie pomorskim.

Zanieczyszczenia powietrza spowodowane przez transport samochodowy stanowią, po paleniu odpadów, drugą przyczynę powstawania niskiej emisji. Pojazdy zanieczyszczają powietrze przede wszystkim tlenkami azotu. A to one są jedną z przyczyn tworzenia się dziury ozonowej. Poza tlenkami azotu, spaliny samochodowe zawierają także inne szkodliwe substancje – pyły, tlenki węgla, metale ciężkie, węglowodory.