Przejdź do treści
x
Logo Programu Czyste Powietrze: biały domek na niebieskim tle, napis: czyste powietrze zdrowy wybór

Weź udział w programie Czyste Powietrze! Tysiące informacyjnych zawieszek na drzwi

WFOŚiGW w Gdańsku podejmuje kolejne działania, których celem jest mobilizacja mieszkańców województwa pomorskiego do wymiany starych domowych kotłów oraz przeprowadzenia termomodernizacji budynków jednorodzinnych w ramach programu Czyste Powietrze.

Czarny dym wydobywający się z kominów – to dość częsty widok w wielu miejscowościach, szczególnie w sezonie grzewczym. Tony słabej jakości węgla wrzucane do kotłów mają olbrzymi wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Ważne jest jednak nie tylko to, czym się pali, ale także jakiej klasy są to urządzenia. Wiele domów, wciąż jest ogrzewanych przez niespełniające obowiązujących norm źródła ciepła.

Ograniczenie emisji szkodliwych substancji, które powstają na skutek spalania słabej jakości paliw w przestarzałych kotłach to cel rządowego programu Czyste Powietrze. Dzięki niemu można otrzymać dofinansowanie na wymianę starych kotłów na paliwo stałe, a także na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku oraz montaż odnawialnych źródeł energii.

W województwie pomorskim rządowy program Czyste Powietrze realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Pracownicy Funduszu odwiedzili każdą gminę w regionie, poinformowali mieszkańców o szczegółach programu, namawiali do złożenia wniosków i skorzystania z dofinansowania. Konsultacje i porady udzielane są także w siedzibie WFOŚiGW w Gdańsku.

WFOŚiGW w Gdańsku podpisał porozumienia w zakresie wspólnej realizacji programu Czyste Powietrze z 39 pomorskimi samorządami. Gminy te zostały włączone w proces przyjmowania i weryfikacji wniosków o dofinasowanie. Przeszkoleni przez pracowników Funduszu urzędnicy pomagają mieszkańcom poprawnie wypełnić wnioski oraz skompletować wymagane załączniki. Doradzają i udzielają niezbędnych informacji na temat programu. Aktualna lista gmin, które zawarły porozumienia z WFOŚiGW w Gdańsku znajduje się tutaj

Warto skorzystać z pośrednictwa tych gmin. To duże ułatwienie dla mieszkańców, którzy nie muszą przyjeżdżać do siedziby WFOŚiGW w Gdańsku w celu załatwienia spraw związanych z otrzymaniem dofinansowania. Wiele formalności mogą bowiem zrealizować w swojej gminie.

Zachęcamy kolejne gminy do podpisywania porozumień w zakresie wspólnej realizacji programu Czyste Powietrze! Naprawdę warto! Dla ludzi i środowiska!

WFOŚiGW w Gdańsku podejmuje kolejne działania informacyjno-promocyjne, których celem jest jeszcze większa mobilizacja mieszkańców do wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów.

Fundusz zamierza, wspólnie z gminami, namawiać mieszkańców do skorzystania z programu i złożenia wniosku o dofinansowanie. W tym celu przygotuje kilkadziesiąt tysięcy ulotek, które zawieszane będą na drzwiach budynków jednorodzinnych, których właściciele nie skorzystali jeszcze z dofinansowania. W ten sposób Fundusz chce nie tylko informować o szczegółach programu Czyste Powietrze, ale także dotrzeć z wiadomością, że warto zadbać o jakość powietrza w najbliższym otoczeniu, chronić środowisko naturalne, ale również oszczędzać pieniądze. Należy pamiętać, że oddychamy tym, czym palimy!  

 

Ulotka informacyjna na temat programu Czyste Powietrze

 

Ulotka informacyjna na temat programu Czyste Powietrze

 

Ulotka informacyjna na temat programu Czyste Powietrze