Przejdź do treści
x

WFOŚiGW w Gdańsku na Pomorskim Kongresie Kół Gospodyń Wiejskich

W województwie pomorskim odbyły się trzy spotkania w ramach Pomorskiego Kongresu Kół Gospodyń Wiejskich: Brusach, Czarnej Dąbrówce i Lubichowie. Zorganizowane zostały przy wsparciu i współpracy z Ministerstwem Środowiska, Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Aktywnie uczestniczyli w nich pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Przedstawili informacje o programach dla polskiej wsi. Uczestnicy kongresu dowiedzieli się jak pozyskać środki na wymianę źródeł ciepła i ocieplenie budynku jednorodzinnego w ramach programu „Czyste Powietrze”, czy też zdobyć dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych lub nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej w ramach programów „Mój Prąd” i „Agroenergia”. Nie zabrakło też informacji na temat ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez wapnowanie w ramach, którego można otrzymać środki na zregenerowanie zakwaszonych gleb.

Doradcy energetyczni z WFOŚiGW w Gdańsku informowali też i odpowiadali na wszelkie pytania związane z działalnością Funduszu.

Działało również stanowisko edukacyjne prowadzone przez pracowników Funduszu. Goście kongresu poprzez gry i zabawy edukacyjne poszerzali swoją wiedzę na temat różnych form ochrony środowiska, najcenniejszych skarbów przyrodniczych regionu oraz zagrożeniach, które mogą je zniszczyć. Nie zabrakło informacji na temat gatunków rodzimych i obcych.

Była także Rodzina Pomorskich – bohater kampanii „Poczuj klimat”, realizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Wspólnie z Pomorskimi można było zagrać w wielkoformatową grę planszową na temat bioróżnorodności, rozwiązywać rebusy, zagrać w koło fortuny oraz edukacyjne gry karciane na temat podstawowych zasad gospodarki odpadami.

Poza WFOŚiGW w Gdańsku, w kongresie uczestniczyli także przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Urzędów Skarbowych, Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Panie należące do kół gospodyń wiejskich wzięły udział w kulinarnym konkursie „Słodkie smaki regionów”. Największym rarytasem w tej konkurencji okazała się legumina! Członkinie kół obejrzały występy ludowych zespołów oraz pokazy kulinarne.