Przejdź do treści
x

Zagospodarowanie wód deszczowych w Kartuzach

Kartuzy – kaszubskie miasto, leżące nad czterema jeziorami: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże. Przyciąga wielu turystów marzących o wypoczynku nad wodą. Z myślą o nich właśnie, miasto podejmuje szereg ważnych inwestycji.

Dwa lata temu Kartuzy otrzymały 45 mln zł dofinansowania na poprawę stanu kartuskich jezior. Środki pochodziły z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dzięki temu projektowi, ograniczony zostanie dopływ zanieczyszczeń do jezior, w ich wodach pojawią się szczupaki, sandacze i bolenie. Powstanie promenada wzdłuż jeziora Klasztornego Małego, a także ścieżka rowerowa wzdłuż Strugi Klasztornej. Prace idą pełną parą, plaże przy jeziorach mają zostać otwarte za dwa lata.  

Kolejną inwestycją, tym razem dofinansowaną ze środków WFOŚiGW w Gdańsku, było zagospodarowanie wód deszczowych. To bardzo istotne zadanie, gdyż ograniczyło spływ zanieczyszczeń do kartuskich jezior. W sytuacji, kiedy miasto podejmuje szereg działań, aby poprawić jakość wód w jeziorach, trzeba było reagować natychmiast.

Wybudowana została kanalizacja deszczowa, a ogólnospławna – przebudowana. W tej ostatniej sieci brakowało zbiorników retencyjnych, które by zmniejszały falę powstającą w wyniku obfitych opadów deszczu. W takiej sytuacji, nadmiar wody wraz z zanieczyszczeniami płynął bezpośrednio do jezior.

W Kartuzach dochodziło też do lokalnych podtopień. Sieć kanalizacyjna i deszczowa były w złym stanie technicznym. Poza ich budową i modernizacją, kanalizacja deszczowa została oddzielona od sanitarnej. Powstały trzy zbiorniki retencyjne dla wód opadowych. Zmodernizowano główną przepompownię.

- W wyniku realizacji inwestycji przestarzałą infrastrukturę wymieniliśmy na nowoczesną. Znacznie ograniczona została ilość zanieczyszczeń trafiających do naszych jezior. Poprawiliśmy system odprowadzania i oczyszczania wód opadowych i roztopowych, dzięki czemu zabezpieczyliśmy nasze miasto przed lokalnymi podtopieniami i powodziami. A także tak zmieniliśmy system w zlewni, że możemy retencjonować wodę na wypadek suszy – tłumaczy Magdalena Szroeder z Wydziału Rozwoju Urzędu Miejskiego w Kartuzach.  

Na realizację inwestycji Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił 3 mln zł pożyczki. – Fundusz od lat wspiera zagospodarowanie wód opadowych. Kiedyś tym problemem się nie zajmowano, tak jakby nie istniał. Na szczęście to się zmieniło. Kartuzy to doskonały przykład lokalnego samorządu, który do zmian klimatu i groźby suszy podchodzi bardzo poważnie – wyjaśnia Rafał Węglarek, manager projektu w WFOŚiGW w Gdańsku.

WFOŚiGW w Gdańsku od lat dba o ochronę i rekultywację jezior. Wszak województwo pomorskie jeziorami stoi! Na Pomorzu jest najwięcej zbiorników wodnych w Polsce. Oczek wodnych jest 18 000, tylko na Pojezierzu Kaszubskim jest ich 8,5 tysiąca. A jezior powyżej 1 hektara powierzchni jest ponad tysiąc.