od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Wystartował program “Ekopracownia – zielone serce szkoły”

Wystartował program “Ekopracownia – zielone serce szkoły”

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w programie Ekopracownia – zielone serce szkoły. W województwie pomorskim powstanie 40 szkolnych pracowni. Budżet naboru to 2,5 mln zł. To środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program w naszym regionie realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Nabór skierowany jest do szkół podstawowych i średnich. Mogą one otrzymać dofinansowanie na modernizację lub adaptację istniejącego pomieszczenia na ekopracownię. W każdym pomorskim powiecie powstaną dwie pracownie: przyrodnicza oraz poświęcona odnawialnym źródeł energii.

Dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku edukacja ekologiczna była zawsze bardzo ważna. A prowadzona w niebanalny sposób, w nowoczesnych pracowniach, przynosi niesamowite efekty.

Edukacja ekologiczna to ważny element w kształtowaniu postaw i rozwijaniu świadomości młodych ludzi, a ekopracownie są do tego idealnym celem. To interesująca inicjatywa, która niewątpliwie pomoże w kształtowaniu postaw przyszłych pokoleń, wraz ze wzrostem ich świadomości za otaczający nas świat. Uczniowie będą mogli dotknąć, przeprowadzić eksperymenty, zobaczyć jak wiele rzeczy działa w praktyce. Zachęcam pomorskie szkoły, aby zgłaszały swoje projekty. Warto postawić na nowoczesne zielone serce szkolnej placówki. Z ciekawością będziemy śledzić realizację tego programu i jego wpływ na społeczeństwo – powiedział Szymon Gajda – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.  

Ekopracownia – zielone serce szkoły to program ogólnopolski. Z inicjatywy minister klimatu i środowiska Anny Moskwy w całym kraju powstanie 760 pracowni. Ogólnopolski budżet to 50 mln zł. To środki NFOŚiGW, które trafiły do 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Ten program to inwestycja w przyszłość, inwestycja w młodych ludzi, którzy dzięki narzędziom, które dostaną będą mogli odkryć procesy zachodzące w przyrodzie. Mam nadzieję, że pracownie przyrodnicze będą okazją, aby wyjść w teren, obserwować zjawiska przyrodnicze. A te poświęcone OZE wzbudzać będą ciekawość świata, wpływać na rozwój nowych technologii – tłumaczył Sławomir Mazurek – zastępca prezesa NFOŚiGW.

Szkoły mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 90% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Maksymalna dotacja na modernizację lub adaptację pomieszczenia na pracownię przyrodniczą wynosi 50 000 zł, na pracownię poświęconą zagadnieniom OZE – 75 000 zł. Jedna szkoła może złożyć jeden wniosek.

Wnioski i projekty oceniać będzie komisja konkursowa WFOŚiGW w Gdańsku.

Nabór potrwa do 27 kwietnia 2023 roku

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.

Previous Nowy program „Ekopracownia – zielone serce szkoły”
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.