od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Z wizytą w rezerwacie przyrody Beka

Wieża obserwacyjna w rezerwacie przyrody Beka zdj. WFOŚiGW w Gdańsku

Z wizytą w rezerwacie przyrody Beka

W rezerwacie przyrody Beka pojawiła się nowa wieża obserwacyjna. Z jej szczytu można podziwiać nie tylko wody Zatoki Puckiej, ale także resztę rezerwatu, jego podopiecznych i malownicze zakamarki. Wieża powstała w ramach projektu realizowanego przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Rezerwat Beka leży w gminie Puck, u ujścia rzeki Redy. Jego zadaniem jest ochrona cennych i zagrożonych wyginięciem zbiorowisk roślin, m.in. słonaw nadmorskich, muraw nawydmowych i szuwarów. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków ptaków. Występuje ich tu około 200 gatunków, w tym biegus zmienny, pliszka cytrynowa, sieweczka obrożna, czajka, kszyk, krwawodziób.

W rezerwacie często można spotkać wielu odwiedzających – turyści spacerują lub przyjeżdżają na rowerach. I to właśnie z myślą o nich zrealizowany został projekt „Zrównoważona turystyka i ekstensywne rolnictwo dla rezerwatu przyrody Beka”. Jego zadaniem było pogodzenie ochrony przyrody z ruchem wycieczkowym. Taka organizacja spacerów po rezerwacie, by jednocześnie zadbać o ochronę siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk ptaków. Wybudowana została wieża obserwacyjna, powstały mostki i platformy, z których można oglądać m.in. koniki polskie wypasane na solniskach, czyli łąkach, które zasila słona woda. Przy ścieżkach edukacyjnych postawione zostały tablice z najróżniejszymi informacjami.

Można się z nich dowiedzieć, dlaczego należy chronić teren, po którym spacerujemy. Opisane są gatunki ptaków, podane okresy ich występowania w rezerwacie. A wszystko przedstawione w sposób spójny i ciekawy, ze zdjęciami, mapami i wykresami. Wierzymy, że dzięki takim działaniom podnosimy poziom wiedzy oraz społecznej akceptacji dla metod ochrony rezerwatu – wyjaśnia Marzena Chojnacka – prezes Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Oprócz tego przeprowadzono koszenie i  wypas zwierząt na łąkach rezerwatu. Dzięki takim działaniom cenny charakter tych półnaturalnych siedlisk może być zachowany.

Rezerwat to miejsce szczególne. Człowiek jest tu gościem i powinien przestrzegać określonych zasad: nie schodzić ze ścieżki, nie płoszyć i nie dokarmiać zwierząt, nie zostawiać żadnych odpadów. Nasi pracownicy uczą tego od lat podczas różnych akcji edukacyjnych. Wyjaśniamy, tłumaczymy. Uważamy bowiem, że edukacja to najprostsza droga do zrozumienia zasad panujących w przyrodzie – zaznacza Teresa Jakubowska, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Projekt „Zrównoważona turystyka i ekstensywne rolnictwo dla rezerwatu przyrody Beka” realizowany był przez cztery lata, a sfinansowany został ze środków WFOŚiGW w Gdańsku oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

 

Źródła:

Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego

Nadmorski Park Krajobrazowy

Previous Nowa wersja wniosku o płatność w programie Czyste Powietrze 2.0
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od promocja@wfos.gdansk.pl RODO

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.