Poprzez naukę do czystego powietrza? Tak, to możliwe. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisał umowę Uniwersytetem Gdańskim na realizację projektu edukacyjnego „Zerujmy emisje – transfer wiedzy (z) Uniwersytetu Gdańskiego”. Gdańska uczelnia przygotuje szereg wykładów, warsztatów i konferencji naukowych o przyczynach i skutkach zanieczyszczenia środowiska. Wysokość dotacji to 135 000 zł. Projekt potrwa rok.
Każdy chce oddychać czystym i zdrowym powietrzem. Jakość powietrza ma bowiem olbrzymi wpływ na zdrowie i życie ludzi. Nie bez znaczenia jest także dla środowiska.
I każdy może się przyczynić do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Wiele osób nie wie jednak jak to zrobić. W polskim społeczeństwie świadomość o negatywnych skutkach emisji jest niewielka.
I tu z wiedzą, badaniami i umiejętnością krytycznego myślenia przychodzi Uniwersytet Gdański. WFOŚiGW w Gdańsku podpisał z tą uczelnią umowę na dofinansowanie projektu “Zerujmy emisje – transfer wiedzy (z) Uniwersytetu Gdańskiego”.
– Czujemy się odpowiedzialni za to, aby podnosić świadomość mieszkańców i turystów na tematy związane z ochroną środowiska. Na co dzień zajmujemy się edukacją, szkoleniami, warsztatami i jesteśmy świetnie przygotowani do kształcenia młodych ludzi, ale i osób w każdym wieku. A WFOŚiGW w Gdańsku to nasz strategiczny partner – powiedziała prof. Sylwia Mrozowska – prorektor UG.
Dla WFOŚiGW w Gdańsku edukacja zawsze była bardzo ważna. Fundusz dofinansował wiele projektów, których celem była zmiana świadomości ekologicznej, kształtowanie postaw prośrodowiskowych.
– To kolejny projekt, który wspieramy. Taka rzetelna dyskusja jest bardzo potrzebna i wiele osób chce w niej uczestniczyć. Udzieliliśmy dofinansowania na dziesiątki zadań edukacyjnych, sami też realizujemy kampanie społeczne. Efekty naszych działań widać w zmianie ludzkich postaw. Współpracujemy w zakresie edukacji ekologicznej z wieloma pomorskimi uczelniami – wyjaśniał Szymon Gajda – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.
W ramach projektu odbędą się wykłady, warsztaty, konferencje naukowe i szkolenia. A wszystko o negatywnych skutkach emisji, potrzebach jej ograniczenia oraz działaniach prowadzących do zerowej emisji. Działania skierowane będą do uczniów szkół podstawowych i średnich, studentów, nauczycieli, pracowników naukowych, a także mieszkańców i turystów województwa pomorskiego.
– Chcemy zapobiegać zmianom klimatu poprzez nowoczesną edukację. Pokazywać prawdziwe oblicze nauki, rzetelnie kształcić. W tym celu łączymy siły, aby efekty naszych działań były jak najlepsze – stwierdziła prof. Beata Grobelna – dziekan Wydziału Chemii UG.
Inicjatorzy projektu chcą postawić na kreatywność, kooperację i krytyczne myślenie. Nie zabraknie zatem gry miejskiej, filmów, rozwiązywania niebanalnych zadań grupowych, wykorzystania aplikacji.
“Zerujmy emisje – transfer wiedzy (z) Uniwersytetu Gdańskiego” potrwa do końca sierpnia 2024 roku.