od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Zintegrowany system zarządzania w UCK

Budynek Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego z zewnątrz, na ziemi leżą materiały budowlane, obok stoją samochody osobowe

Zintegrowany system zarządzania w UCK

W UCK zakończył się projekt badawczo-rozwojowy, którego celem była poprawa efektywności energetycznej budynków. W 5 obiektach zainstalowany został innowacyjny System Zarządzania Energią. WFOŚiGW w Gdańsku dofinansował to przedsięwzięcie.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku zakończyła się realizacja projektu badawczo-rozwojowego, którego celem była poprawa efektywności energetycznej obiektów użyteczności publicznej. W pięciu budynkach UCK zainstalowany został innowacyjny System Zarządzania Energią BMS (Building Management System), stanowiący istotny element inteligentnego budownictwa. W jednym z budynków przeprowadzono ponadto termomodernizację – z wykorzystaniem wełny mineralnej i styropianu ocieplono ściany zewnętrzne gmachu. Inwestorem przedsięwzięcia było Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej realizujące projekt we współpracy z UCK w Gdańsku. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił dofinansowania na jego realizację.

Innowacyjność zadania polegała na udoskonaleniu technologii BMS. Stworzony został algorytm, który reguluje zużycie ciepła, co przekłada się na lepsze zarządzanie energią. System BMS reaguje na zmieniające się warunki zewnętrzne i wewnętrzne w budynkach UCK, tak aby zużycie energii było jak najmniejsze. Wewnątrz przegród budynków zamontowane zostały bowiem czujniki monitorujące stopień zawilgocenia. A to kluczowy element systemu. Monitoring zużycia energii elektrycznej prowadzony będzie przez cały rok.

BMS zainstalowany został w następujących budynkach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego:

  • nr 2, Kliniki: Pediatrii, Hematologii, Onkologii, Kardiologii Dziecięcej, Wad Wrodzonych Serca.
  • Nr 3, Ambulatorium Pediatryczne, Kliniki: Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii.
  • Nr 4, Kliniki: Onkologii i Radioterapii, Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej.
  • Nr 12, Oddziały: Chemioterapii, Hematologii.
  • Nr 17, Zakład Medycyny Nuklearnej, Pracownia Tomografii Komputerowej PET. 

 

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku to miejsce szczególne. Szpital powinien być strefą przyjazną pacjentom, a wizyta w nim jak najmniej stresująca. Wiedzieli o tym wykonawcy projektu, którzy przy okazji realizacji zadania zadbali o podniesienie komfortu pacjentów, ich rodzin i pracowników UCK. Tworząc zintegrowany system zarządzania energią, jednocześnie zamontowali urządzenia do pomiaru temperatur w pomieszczeniach, natężenia światła, centrale wentylacyjne z czujnikami dwutlenku węgla, węzeł ciepła. Wszystkie te instalacje ze sobą kompleksowo współdziałają i równocześnie uświadamiają, jak ważne dla samopoczucia człowieka jest odpowiednie oświetlenie, temperatura i jakość powietrza.

Projekt przyczynił się do oszczędności energii elektrycznej i cieplnej. Jest to szczególnie ważne, gdyż szpitale należą do jednych z najdroższych w utrzymaniu obiektów użyteczności publicznej. Ograniczona została także emisja zanieczyszczeń do środowiska. Rocznie emisja dwutlenku węgla zmniejszyła się o 113 ton.

Koszt projektu to prawie 2,5 mln zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił 1 900 000 zł pożyczki na realizację przedsięwzięcia.

Previous Od 31 marca 2020 tylko e-wnioski w „Moim Prądzie”
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.