od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Logo programu Czyste Powietrze: biały domek na niebieskim tle, napis: Czyste powietrze - zdrowy wybór

Zmiany w programie Czyste Powietrze

W drugiej połowie roku planowana jest modyfikacja programu Czyste Powietrze. Uwzględnione zostaną zmieniające się warunki geopolityczne i rynkowe.

W drugiej połowie roku planowana jest modyfikacja programu Czyste Powietrze. Uwzględnione zostaną zmieniające się warunki geopolityczne i rynkowe.

Resort klimatu i środowiska prowadzi zaawansowane prace nad opracowaniem kolejnych zmian w programie Czyste Powietrze. Wynikają one z warunków geopolitycznych, dynamicznej sytuacji rynkowej i skokowo wzrastających cen nośników energii i materiałów. Aktualizacja ma przede wszystkim zachęcić beneficjentów do tego, aby inwestycja znacznie ograniczyła zużycie ciepła niezbędnego do ogrzania budynku.

Poprzez program Czyste Powietrze nie tylko ochronimy środowisko naturalne i tym samym zdrowie Polaków, ale także zwiększamy oszczędności finansowe w domowych budżetach – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. – Ta idea przyświeca nam od początku realizacji programu, który jest największym projektem proekologicznym służącym skutecznej walce ze smogiem w naszym kraju. Cel pozostaje niezmienny: poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji do atmosfery gazów cieplarnianych, natomiast zmiany w elastyczny sposób odnoszą się do rynkowego otoczenia, w którym program Czyste Powietrze obecnie funkcjonuje – dodała szefowa resortu.

Efektem działań podejmowanych w ramach programu Czyste Powietrze jest lepszy stan powietrza w Polsce. To systematyczna i skuteczna eliminacja największego źródła smogu poprzez wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizację domów jednorodzinnych.

Projekt proponuje nie tylko wsparcie wymiany urządzeń grzewczych i ocieplenia budynków, ale też zastosowanie kompleksowych rozwiązań, w tym dofinansowanie dokumentacji, na przykład audytu energetycznego, który umożliwia ocenę stanu domu i wskazuje, jakie prace należy wykonać, aby budynek był efektywny energetycznie.

Według planu, najbliższe i najpilniejsze modyfikacje programu Czyste Powietrze mają być wdrożone na przełomie III i IV kwartału 2022 roku.

W obliczu coraz większych wyzwań klimatycznych, ekologicznych i ekonomicznych program Czyste Powietrze będzie systematycznie ewoluował, a poważne zmiany w jego treści wymagają wielu uzgodnień ze wszystkimi interesariuszami, w tym również wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz bankami, które oprócz gmin uczestniczą w realizacji programu.

W programie Czyste Powietrze można otrzymać dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu w wysokości: do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, 37 000 zł dla poziomu podwyższonego oraz 69 000 zł dla najwyższego poziomu. Oferta skierowana jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w domach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dotacja z NFOŚiGW obejmuje wymianę starych i nieefektywnych kotłów na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, a także przeprowadzenie gruntownych prac termomodernizacyjnych budynku, w tym jego ocieplenie oraz wymianę drzwi i okien.  

Previous Walka z inwazyjnymi gatunkami obcymi w Kępicach i Kobylnicy – rdestowiec ostrokończysty
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.