od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Zmiany w programie Czyste Powietrze od 1 stycznia 2022

Logo programu Czyste Powietrze: biały domek na niebieskim tle, napis: Czyste powietrze - zdrowy wybór

Zmiany w programie Czyste Powietrze od 1 stycznia 2022

Trwa realizacja programu Czyste Powietrze. Wpłynęło już do nas ponad 19 000 wniosków o dofinansowanie. Od 1 stycznia 2022 roku wchodzą istotne zmiany w programie.

Trwa realizacja programu Czyste Powietrze. Zainteresowanie jest bardzo duże. Do WFOŚiGW w Gdańsku wpłynęło już ponad 19 000 wniosków o dofinansowanie. Od 1 stycznia 2022 roku wchodzą istotne zmiany w programie. Warto o nich pamiętać!

Zakup i montaż kotła na węgiel są możliwe tylko do końca tego roku. Wniosek o dofinansowanie należy zatem złożyć do 31 grudnia 2021. – Ważna jest data faktury lub innego równoważnego dokumentu księgowego. Muszą one być wystawione do 31 grudnia tego roku. Warunek ten muszą spełnić beneficjenci, którzy wnioski o dofinansowanie złożyli od lipca tego roku. Przypominam, że od 1 stycznia 2022 roku nie będzie można składać już wniosków o dotacje na kotły węglowe. Dotyczy to zarówno osób korzystających z podstawowego, jak i podwyższonego poziomu dofinansowania – tłumaczy Justyna Sikora – kierownik Działu Projektów Środowiskowych WFOŚiGW w Gdańsku.

Brak dotacji na kotły węglowe wynika z wytycznych Komisji Europejskiej, a także zapisów Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu. W wielu województwach, w tym w pomorskim, obowiązują uchwały antysmogowe. Mieszkańcy zobowiązani są do wymiany starych kotłów na bardziej nowoczesne urządzenia i muszą stosować ekologiczne rozwiązania. W pomorskich miastach i na terenach wiejskich, w których istnieje możliwość podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, zabronione jest stosowanie urządzeń na biomasę i węgiel. Dodatkowo, w miastach nie można korzystać z urządzeń na biomasę i węgiel, jeśli możliwe jest podłączenie do sieci gazowej. 

Osoby, które jeszcze w tym roku zdecydują się na zakup i montaż kotła na węgiel muszą pamiętać o wymaganiach, które te urządzenia powinny spełniać.

Kotły muszą posiadać certyfikat lub świadectwo potwierdzające spełnienie wymogów Ekoprojektu (ecodesign). A także mieć klasę efektywności energetycznej minimum B (na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej).

Dofinansowanie udzielane jest tylko na kotły z automatycznym podawaniem paliwa. Nie mogą one posiadać rusztu awaryjnego lub przedpaleniska.

Źródła ciepła muszą też być zgodne z prawem miejscowym, w tym z uchwałami antysmogowymi.  

 

Wszystkie dokumenty potrzebne  do złożenia wniosku o płatność znajdują się tutaj.

Previous Porozumienie zawarte!
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.