Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zaktualizował regulamin naboru wniosków w „Ogólnopolskim programie regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” na lata 2020-2022.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zaktualizował regulamin naboru wniosków w „Ogólnopolskim programie regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” na lata 2020-2022. Celem programu jest wsparcie działań regeneracyjnych gleb zakwaszonych w wyniku oddziaływania czynników antropogenicznych.
Ustalony został nowy limit pomocy de minimis w rolnictwie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozpoczął zatem rozpatrywanie wniosków, którym nie zostało przyznane dofinansowanie w 2021 r.
Program wapnowania gleb ruszył 3 lata temu. Przez ten czas do WFOŚiGW w Gdańsku wpłynęło 1 685 wniosków o dofinansowanie. Program realizowany jest na mocy porozumień wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Krajowej Stacji Chemiczno- Rolniczej. Dofinansowanie do zakupu wapna udzielane jest w ramach pomocy de minimis rolnikom posiadającym gospodarstwa rolne o powierzchni do 75 ha, których pH gleby nie przekracza 5,5. Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie każdy rolnik musi oddać do badania próbkę gleby i uzyskać od Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej zalecenia dotyczące dawkowania nawozów wapniowych.
– Zasadniczym celem wapnowania jest regulacja odczynu gleby, który z kolei wpływa na jej właściwości, w tym skład mikrobiologiczny, przyswajalność fosforu – a więc urodzajność, a także ograniczenie wchłaniania jonów niektórych metali z gleby przez rośliny uprawne. Należy przy tym pamiętać, że określenie prawidłowej dawki i formy nawozu wapniowego jest kluczowe dla efektywności i bezpieczeństwa środowiskowego tego procesu – tłumaczy Przemysław Kurkowski – kierownik Działu Promocji i Ochrony Przyrody WFOŚiGW w Gdańsku.
Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się tutaj