od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Zmiany w programie wapnowania gleb

bele siana na polu

Zmiany w programie wapnowania gleb

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zaktualizował regulamin naboru wniosków w „Ogólnopolskim programie regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” na lata 2020-2022.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zaktualizował regulamin naboru wniosków w „Ogólnopolskim programie regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” na lata 2020-2022. Celem programu jest wsparcie działań regeneracyjnych gleb zakwaszonych w wyniku oddziaływania czynników antropogenicznych.

Ustalony został nowy limit pomocy de minimis w rolnictwie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozpoczął zatem rozpatrywanie wniosków, którym nie zostało przyznane dofinansowanie w 2021 r.

Program wapnowania gleb ruszył 3 lata temu. Przez ten czas do WFOŚiGW w Gdańsku wpłynęło 1 685 wniosków o dofinansowanie. Program realizowany jest na mocy porozumień wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Krajowej Stacji Chemiczno- Rolniczej. Dofinansowanie do zakupu wapna udzielane jest w ramach pomocy de minimis rolnikom posiadającym gospodarstwa rolne o powierzchni do 75 ha, których pH gleby nie przekracza 5,5. Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie każdy rolnik musi oddać do badania próbkę gleby i uzyskać od Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej zalecenia  dotyczące dawkowania nawozów wapniowych.

Zasadniczym celem wapnowania jest regulacja odczynu gleby, który z kolei wpływa na jej właściwości, w tym skład mikrobiologiczny, przyswajalność fosforu – a więc urodzajność, a także ograniczenie wchłaniania jonów niektórych metali z gleby przez rośliny uprawne.  Należy przy tym pamiętać, że określenie prawidłowej dawki i formy nawozu wapniowego jest kluczowe dla efektywności i bezpieczeństwa środowiskowego tego procesu – tłumaczy Przemysław Kurkowski – kierownik Działu Promocji i Ochrony Przyrody WFOŚiGW w Gdańsku.

 

Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się tutaj 

Previous Czekamy na wyniki!
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od promocja@wfos.gdansk.pl RODO

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.