od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Zostań w domu … i skorzystaj z naszych pomysłów

#zostanwdomu

Zostań w domu … i skorzystaj z naszych pomysłów

Mamy teraz dużo wolnego czasu. Spędzamy go w naszych mieszkaniach. Zostać w domu to bowiem obecnie najlepsza rzecz, którą możemy zrobić. Warto jednak ten czas produktywnie wykorzystać. Ale jak to wykonać? Oto kilka naszych propozycji.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku od lat namawia, aby dawać rzeczom drugie życie. Nie wyrzucać, ale naprawiać, przerabiać, wykorzystać w inny sposób.

 

Daj rzeczom drugie życie

 

Zaglądamy do szafy

Na początek porządek w szafach. Może warto dokładniej przyjrzeć się naszym ubraniom? Znaleźliśmy dziurę w ulubionym swetrze lub plamę na zielonej spódnicy? Ubrania należy naprawiać, cerować, zabrudzenia na nich likwidować specjalnym płynem. Jeżeli odpadł guzik, to teraz jest czas, aby go przyszyć. Odzież niech nie ląduje w koszu, ale naprawiona i wyprana ponownie cieszy nas za rok.

Stary sweter? Proponujemy, aby go spruć i z wełny wykonać coś innego na drutach. Może oryginalną czapkę lub rękawiczki? Nie umiesz robić na drutach? Nie przejmuj się, w internecie jest dużo poradników na ten temat.

Mamy też pomysł jak wykorzystać starą, nieużywaną pościel i ręczniki. Przydadzą się w Pomorskim Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”. Pracownicy używają je jako wyściółkę do klatek. Zakrywają nimi także klatki, aby zwierzaki się nie stresowały obecnością człowieka. Na razie rzeczy te odłóż na bok. Zawieziesz je do Ostoi już po zakończeniu akcji Zostań w domu. W szafie pewnie plastikowych nakrętek ani starych gazet nie znajdziesz, ale warto przypomnieć, że na te przedmioty także ośrodek czeka. Pracownicy nakrętki sprzedają, a uzyskane pieniądze przeznaczają na pomoc i rehabilitację dzikich zwierząt, a także na prowadzenie placówki. Gazetami natomiast wyściełane są klatki dla drobnych ptaków.

 

Porządek w dokumentach

Tego nikt chyba robić nie lubi. Sterty starych, nieaktualnych już papierów, teczki napęczniałe od ważnych lub mniej ważnych zaświadczeń, tony segregatorów. Czy to wszystko jest nam potrzebne? Teraz jest właśnie czas, aby to wszystko przejrzeć, poukładać, a to co zbędne zniszczyć i wyrzucić do niebieskiego pojemnika na papier.

 

Czas na książki  

Po dokumentach przyszedł czas na książki. Pewnie wiele z nich nie mieści się już na półkach. Przejrzyj zawartość swojej biblioteki. A może przy okazji odkryjesz dawno zapomnianą publikację, którą teraz warto przeczytać … Odłóż publikacje, których już nie potrzebujesz. Kiedyś oddasz je do bookcrossingu.

 

Zielono na parapecie

A może odkryć w sobie pasję ogrodnika? Nawet na parapecie możemy mieć pojemniki z własną rzeżuchą, szczypiorkiem, pietruszką, różnymi ziołami i przyprawami. Nie trzeba do tego wiele zachodu. Wystarczy odpowiednie naczynie, ziemia lub wata i trochę wody. Do tego nasiona lub cebulki. A satysfakcja z domowego ogródka jest naprawdę wielka!    

 

A co z cieknącym kranem?

To jest też czas, aby różne rzeczy w domu naprawić. Może przecieka kran? A może obrazek krzywo wisi, bo urwał się gwóźdź? Przykleić odstającą listwę? Każdy z nas pewnie ma takie sprawy, które kiedyś zostawił na później. Teraz jest doskonała okazja, aby się nimi zająć.

 

Ogranicza nas tylko wyobraźnia

Ze starych puszek, pudełek, kartonów możemy wykonać oryginalne dekoracje do domu. A z nieużywanych ubrań piękny dywan do pokoju. Nasze babcie i dziadkowie przetwarzali praktycznie wszystko. W czasach, kiedy niewiele można było kupić w sklepach, każdy przedmiot miał wielką wartość. Warto tę tradycję pielęgnować … Szanować każdą rzecz, dawać jej nie tylko drugie, ale także kolejne życia. A także nie produkować następnych odpadów.  

Previous Zintegrowany system zarządzania w UCK
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.