od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Zostań w domu … z WFOŚiGW w Gdańsku

#zostanwdomu

Zostań w domu … z WFOŚiGW w Gdańsku

Zostań w domu – to apel do każdego z nas. Nauka, kultura, rozrywka, teatr, a nawet sport przeniosły się do sieci. Propozycji jest naprawdę dużo, jest w czym wybierać. Ofertę ma także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Zapraszamy do lektury, oglądania filmów, rozwiązywania quizów i gier. Tematyka to oczywiście ochrona środowiska. A teraz szczegóły.

 

Poczuj klimat z Rodziną Pomorskich

WFOŚiGW w Gdańsku przez trzy lata prowadził edukacyjno – informacyjną kampanię „Poczuj klimat”. Poruszała ona problem wpływu naszych codziennych zachowań i wyborów konsumenckich na środowisko. Bohaterowie kampanii – Rodzina Pomorskich – zmieniali swoje nawyki dotyczące korzystania z zasobów wody, surowców naturalnych i tym samym ograniczali zużycie energii, dbali o zachowanie rodzimej przyrody.  

Kampania podnosiła tematykę gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli promowania takiego modelu, w którym odpady z jednych produktów są wykorzystywane jako surowce w produkcji innych, co oszczędza zasoby naturalne i energię. Przekonywała też, że warto dawać rzeczom drugie życie. Może dany przedmiot naprawić, przerobić, oddać innej osobie, a nie wyrzucać?

 

Co zepsute napraw śmiało, bo surowców mamy mało!

 

Ważnym tematem była kwestia zakupów. Pomorscy namawiali, aby je ograniczyć do towarów, które są nam niezbędne. Zwracać uwagę z czego są wykonane produkty, które zamierzamy nabyć, jak są opakowane, skąd pochodzą i jaką przebyły drogę. Sugerowali także, aby mądrze i rozsądnie robić zakupy, czyli zawsze mieć przy sobie listę potrzebnych towarów, wybierać produkty lokalne i sezonowe.

 

Środowisko szanujesz, kupujesz tyle, ile potrzebujesz

 

Rodzina Pomorskich przekonywała do codziennego oszczędzania energii elektrycznej i wody, wybierania roweru lub komunikacji publicznej zamiast podróży samochodem.

W ostatnim roku kampanii skupiliśmy się na ochronie bioróżnorodności. Mamy na nią ogromny wpływ. Wciąż musimy się uczyć jak ważną rolę pełnią np. torfowiska, nieuregulowane rzeki, aleje drzew, miejsca zostawione przyrodzie, gdzie człowiek nie powinien ingerować. Warto pogłębiać swoją wiedzę, dlaczego usuwać obce gatunki inwazyjne, a promować te rodzime.

Przygotowaliśmy szereg materiałów edukacyjnych, które poruszają właśnie wymienioną tematykę.

Zachęcamy do oglądania animacji (nie tylko dzieci!) oraz filmów. Umieszczone one zostały na kanale YouTube. https://www.youtube.com/channel/UCsSGYD1K-3MMKulMJ0VsxEQ

 

Namawiamy do zagrania w nasze gry i quizy edukacyjne. Udzielenie poprawnej odpowiedzi czasem nie jest wcale takie proste.

Podejmij ekologiczne wyzwanie https://poczujklimat.pl/gra1/

Sprawdź, czy umiesz segregować odpady https://poczujklimat.pl/gra2/

Quiz 1 – Sprawdź swoją wiedzę na temat ochrony środowiska https://poczujklimat.pl/gra3/

Quiz 2 – Sprawdź swoją wiedzę na temat ochrony środowiska https://poczujklimat.pl/gra4/

Gra – Memory na przykładzie tradycyjnych gatunków roślin ogrodowych i obcych inwazyjnych https://poczujklimat.pl/memory/

Gra – Dokarmianie dzikich ptaków https://poczujklimat.pl/dokarmianie/

 

Przygotowaliśmy także specjalny poradnik. Udzielamy w nim odpowiedzi na pytania: Czy i jak dokarmiać ptaki? Co mogę zrobić dla ochrony różnorodności biologicznej? Dlaczego warto sadzić w ogrodzie gatunki rodzime? Jak i gdzie pozbyć się nietypowych, problematycznych odpadów komunalnych. Poruszonych zostało także wiele innych, istotnych tematów. Zapraszamy do lektury! https://poczujklimat.pl/poradniki/

Więcej informacji na temat kampanii „Poczuj klimat” znajduje się na stronie internetowej www.poczujklimat.pl

 

Filmy o rezerwacie przyrody Beka

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków przygotowało dwa filmy edukacyjne na temat rezerwatu przyrody Beka. W jednym z nich zaprezentowano ptasi punkt widzenia na osoby odwiedzające rezerwat, w drugim wskazano, jak etycznie podglądać i fotografować dziką naturę.

Obie produkcje powstały w ramach projektu „Zrównoważona turystyka i ekstensywne rolnictwo dla rezerwatu przyrody Beka”, w ramach RPO WP 2014-2020 oraz ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.

 

Rezerwat przyrody Beka zdj. Michał Barcz/archiwum WFOŚiGW w Gdańsku

Rezerwat przyrody Beka zdj. Michał Barcz/archiwum WFOŚiGW w Gdańsku

 

Rezerwat przyrody Beka to jedno z najpiękniejszych i najcenniejszych przyrodniczo miejsc na polskim wybrzeżu. Leży u ujścia rzeki Redy do Zatoki Puckiej. Od 11 lat opiekuje się nim OTOP. Prowadzi czynną ochronę, dba o zachowanie specyficznych siedlisk nadmorskich oraz związanej z nimi grupy ptaków. Działania te zmierzają do tego, aby udostępnianie turystom rezerwatu odbywało się w sposób przyjazny przyrodzie.

https://www.youtube.com/watch?v=Fv3WlGpZhio&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=rC2lyodoVcY&feature=youtu.be

 

Z wizytą w pomorskich parkach krajobrazowych

Na stronie Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych www.pomorskieparki.pl zamieszczony został film „Trójmiejski Park Krajobrazowy, chrońmy jego ulotne piękno”. Zaś w dziale Publikacje można odnaleźć foldery i przewodniki po pomorskich parkach. A także w ramach cyklu „Dobra praktyka ogrodnika – przyrodnika” trzy publikacje: Tradycyjne ogrody przyjazne naturze i krajobrazom, Zamień nawłocie na malwy przy płocie, Owady zapylające w ogrodzie. Wirtualnie można odwiedzić dwie wystawy: Lasy – Zielony Skarb Pomorza oraz Jeziora Pomorskie Ostoją Bioróżnorodności.

Wszystkie wymienione działania dofinansowane zostały ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.

 

Co słychać w fokarium?

Zamknięte do odwołania jest Fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Ale dzięki kamerom, można oglądać je na żywo http://www.fokarium.pl/fokariumnazywo.htm

 

Walka z niską emisją

Fundacja Agencja Monitoringu Regionalnego Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej przygotowała sześć spotów promujących pozytywne postawy w zakresie ograniczania niskiej emisji. Każdy z filmów porusza inne zagadnienie, a wszystkie łączy Atmoludek – symbol postaci informującej o jakości powietrza w województwie pomorskim. Filmy uświadamiają, że każdy może przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Ich realizację dofinansował WFOŚiGW w Gdańsku. Zamieszczone zostały na naszej stronie internetowej https://wfos.gdansk.pl/dla-mediow

 

My doradzamy – Ty oszczędzasz. Doradztwo Energetyczne w WFOŚiGW w Gdańsku

W Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku działa Zespół Doradców Energetycznych. To grupa profesjonalistów, która doradza w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii.

Specjaliści wspierają w planowaniu i wdrażaniu przyjaznych środowisku inwestycji, wyszukują możliwości ich sfinansowania i pomagają aplikować o środki finansowe, szkolą i edukują.

Z porady merytorycznej korzystają osoby fizyczne, przedsiębiorcy, gminy województwa pomorskiego, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Pomoc doradców energetycznych jest bezpłatna.

Na naszej stronie internetowej można przeczytać informacje na temat doradztwa energetycznego oraz obejrzeć film promocyjny https://wfos.gdansk.pl/doradcy

 

Projekt Doradztwa Energetycznego

 

Previous Fotoreporter Maciej Kosycarz nie żyje
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.