od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Zwalczanie barszczu Sosnowskiego na terenie gminy Kępice – wyjazd terenowy

Barszcz Sosnowskiego na terenie gminy Kępice

Zwalczanie barszczu Sosnowskiego na terenie gminy Kępice – wyjazd terenowy

W imieniu gminy Kępice zapraszamy na spotkanie informacyjne połączone z wyjazdem terenowym, podczas którego będzie można zobaczyć efekty działań zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Termin: 20. października br. o godz. 10:00 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Kępicach, przy ul. Niepodległości 6.

Gmina Kępice w partnerstwie z WFOŚiGW w Gdańsku i Nadleśnictwem Warcino realizuje projekt ,,Ochrona rodzimej przyrody przed inwazją barszczu Sosnowskiego” współfinansowany ze środków RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Dzięki wcześniej zdobytym doświadczeniom i posiadanej dokumentacji udało się rozpocząć kompleksową i szeroko zakrojoną walkę z barszczem Sosnowskiego na terenie całej gminy. Ważnym jej aspektem jest uwzględnienie maksymalizacji efektów przy jednoczesnym minimalnym użyciu herbicydów szkodliwych dla środowiska.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) jest rośliną inwazyjną i trudną do zwalczenia. Metody eliminacji barszczu z terenu gminy Kępice polegają na wykaszaniu zwartych łanów, a mniejsze stanowiska są usuwane poprzez mechaniczne przecinanie szyjki korzeniowej. Metoda podcinania szyjki korzeniowej jest bardzo skuteczna i wykorzystywana wszędzie tam, gdzie pojawiają się pojedyncze rośliny oraz przy niewielkich kępach barszczu. Zastosowanie mają również metody kombinowane, które polegają na zamiennym korzystaniu z metody mechanicznej i chemicznej. Opryski chemiczne wykonywane są punktowo, za pomocą ręcznego opryskiwacza, dzięki czemu działaniu środka poddawana jest konkretna roślina. Po prawie dwuletniej, kompleksowej walce, stopniowo osiągany jest zamierzony efekt, czyli ograniczenie populacji barszczu Sosnowskiego oraz odnowa i zachowanie bioróżnorodności.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu proszę o kontakt: Urząd Miejski w Kępicach – Krzysztof Senger, e-mail: ksenger@kepice.pl

logo unijne

 

Previous Dobra Energia
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.