Gdyby nie było?

Gdyby nie było WFOŚiGW w Gdańsku…

2023 to dla nas rok jubileuszowy. Obchodzimy 30 lat działalności. Zaplanowaliśmy ciekawe wydarzenia na wszystkie 12 miesięcy.

Kulminacją była połowa września. Wówczas to odbyła się uroczysta gala oraz piknik dla mieszkańców regionu w wejherowskim Parku Miejskim.

W 2023 roku  – w ramach obchodów – uroczyście podpisywaliśmy umowy o dofinansowanie, był Dzień Otwarty WFOŚiGW w Gdańsku, opracowaliśmy specjalny raport o naszej działalności, realizowaliśmy kampanie społeczne, powstały filmy promocyjne i edukacyjne, nagrywaliśmy podcasty. Przez trzy dekady naszej działalności bardzo dużo się zmieniło w województwie. Pomorski rejon stał się miejscem przyjaznym ludziom i środowisku, z czystym powietrzem, czystymi wodami i wspaniałymi terenami zielonymi. Pokazuje to wspomniany już raport.

Liczby przedstawiają dużo, ale nie prezentują wszystkich naszych osiągnięć. Trudno wyobrazić sobie pomorski region bez szeregu działań i inicjatyw, w których braliśmy udział oraz na które udzieliliśmy dofinansowania. Czy świat bez Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku byłby w ogóle możliwy? Hm, może i tak, ale czy szara i ponura rzeczywistość to spełnienie naszych marzeń? Wspólnie z Fundacją Filmovą rozpoczynamy kampanię „Gdynie nie było WFOŚiGW w Gdańsku, to…”. Powstały cztery filmy, które w oryginalny sposób pokazują pomorską rzeczywistość bez działań podejmowanych przez pracowników funduszu na przestrzeni 30 lat.

Gdyby nie było WFOŚiGW w Gdańsku, to jakość powietrza w naszym regionie byłaby znacznie gorsza.

Przez 30 lat naszej działalności emisja dwutlenku węgla zmniejszyła się o 2,2 mln ton. Udzielamy dofinansowania na szereg działań, których celem jest  ochrona powietrza. Dzięki programowi Czyste Powietrze mieszkańcy województwa pomorskiego zlikwidowali już 19 000 kopciuchów i tym samym zmniejszyli rocznie o 145 000 ton emisję CO2. Ale nie tylko Czyste Powietrze. Obecnie realizujemy i inne programy, których celem jest poprawa jakości powietrza: Ciepłe Mieszkanie, Brodziec, Remiz, Bielik, Słoneczne dachy, Agroenergia.

Ważna jest także świadomość ekologiczna mieszkańców. Niezmiernie istotne jest to, aby nie palili w domowych kotłach byle czym i korzystali z nowoczesnych źródeł ciepła. Prowadzimy zatem na szeroką skalę edukację ekologiczną w tym zakresie. Realizujemy kampanię społeczną ekoTransport. Przekonujemy w niej, że warto podróżować koleją, rowerem czy środkami komunikacji miejskiej. A samochód – jak najczęściej – zostawiać przed domem.

Dofinansowujemy też działania, które namawiają co oszczędzania energii w codziennym życiu. I od lat promujemy odnawialne źródła energii. Gdyby nas nie było, nosilibyśmy maski gazowe?

Gdyby nie było WFOŚiGW w Gdańsku, to nie mielibyśmy czystych wód w zatokach, rzekach i jeziorach.

Otwarcie kąpielisk nad Bałtykiem uważamy za jedno z naszych największych osiągnięć. Od samego początku działalności, największy nacisk położyliśmy na realizację „Programu ochrony wód Zatoki Gdańskiej i Zatoki Puckiej”. Samorządy, związki, firmy i przedsiębiorstwa wraz z nami przystąpiły do rozbudowy, modernizacji i budowy oczyszczalni ścieków. Z plaż zniknęły tablice z informacją o zakazie kąpieli, a zanurzenie w morskiej toni znów stało się bezpieczne. Wkrótce na piasku pojawiły się koce, parawany, a na twarzach urlopowiczów radość. Zrobiło się kolorowo i wesoło.

Dajemy dofinansowanie także na działania, których celem jest ochrona wód w pomorskich rzekach i jeziorach. Gdyby nas nie było, wchodzilibyśmy do wody w ochronnych kombinezonach?

Gdyby nie było WFOŚiGW w Gdańsku, to pomorskie jednostki OSP nie miałyby wozów strażackich i sprzętu niezbędnego podczas akcji ratunkowych.

Od lat wspieramy pomorskie jednostki OSP oraz PSP. Trafiły do nich miliony złotych z naszych środków oraz udostępnionych przez NFOŚiGW w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych”. Fundusze te wykorzystywane są na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych, a także sprzętu potrzebnego podczas akcji ratowniczych.

W wypadkach i katastrofach liczy się każda sekunda. Wówczas dobry, sprawny i nowoczesny sprzęt jest niezbędny. Od skutecznej interwencji niejednokrotnie zależy powodzenie całej akcji. Strażacy walczą ze skutkami pożarów, powodzi, huraganów, klęsk żywiołowych. Muszą posiadać profesjonalny i niezawodny sprzęt. To ważne dla naszego bezpieczeństwa i środowiska. Gdyby nas nie było, strażacy na akcję jechaliby środkami komunikacji miejskiej?

Gdyby nie było WFOŚiGW w Gdańsku, to nie byłoby edukacji ekologicznej i świadomości na temat zagrożeń.

Realizujemy kampanie społeczne: ekoTransport i ekoTurysta.

EkoTurysta, czyli „Nie rób obciachu, nie śmieć” zwraca uwagę na problem zaśmiecania plaż, jezior,  lasów oraz wszelkich terenów rekreacyjnych. Pokazuje, jak poważny to jest problem.

Kampania przekonuje, aby wczasowicze niczego nie zostawiali w miejscu wypoczynku, a wszystkie odpady wrzucali do odpowiednich pojemników lub zabierali ze sobą.

Problem, pomimo edukacji prowadzonej przez wiele instytucji na szeroką skalę, występuje co roku. Z plaż zbieranych jest coraz więcej odpadów. Kampania informuje, zwraca uwagę na problem, i w konsekwencji zmienia nawyki. Porzucone butelki, kapsle, nakrętki, niedopałki papierosów czy opakowania po artykułach spożywczych to nie tylko kwestia estetyki, ale także realne zagrożenie dla środowiska. W 2022 roku edukacyjny film o Januszu, który nie robił obciachu i zabierał z plaży wszystkie swoje rzeczy, a nawet sprzątał po innych wczasowiczach, zrobił furorę w internecie. Obejrzało go kilka milionów widzów. W tym roku edukacja jest także nietypowa. Studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych stworzyli murale w pobliżu gdańskiego mola.

Inauguracja kampanii ekoTransport odbyła się w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. W ramach kampanii prowadzimy edukację o ekologicznych środkach transportu.

Wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW realizujemy Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Umożliwia on wielu podmiotom prowadzenie działań edukacyjnych na niespotykaną dotąd skalę. Możliwa stała się realizacja projektów, na które wcześniej brakowało środków. Dofinansowanie otrzymały kampanie społeczne, warsztaty ekologiczne, festiwal animacji, zajęcia w zielonych szkołach.

40 pomorskich szkół otrzymało dofinansowanie na utworzenie ekopracowni: OZE lub przyrodniczych. Uczniowie zyskali przyjazne miejsca do nauki i rozwijania zainteresowań z przyrodniczych przedmiotów.

Gdyby nas nie było, mielibyśmy lasy pełne odpadów?

Gdyby nie było WFOŚiGW w Gdańsku, to …

No właśnie, trudno sobie wyobrazić nasz region bez przedsięwzięć realizowanych ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.

Filmy wyprodukowane w ramach kampanii „Gdyby nie było WFOŚiGW w Gdańsku” mają intrygować i tym samym zwiększać świadomość ekologiczną mieszkańców województwa pomorskiego. Skłaniać do refleksji, zmieniać nawyki, przekonywać do prośrodowiskowych zachowań.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2024