Ograniczenie niskiej emisji na Pomorzu – nowe konkursy w WFOŚiGW w Gdańsku

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przemawia do uczestników spotkania informacyjnego na temat „Czystego Powietrza”

Ograniczenie niskiej emisji na Pomorzu – nowe konkursy w WFOŚiGW w Gdańsku

W siedzibie WFOŚiGW w Gdańsku odbyło się spotkanie dla Wnioskodawców konkursu „Czyste Powietrze Pomorza” edycja 2018. 

W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku odbyło się spotkanie dla Wnioskodawców konkursu „Czyste Powietrze Pomorza” edycja 2018.  Zainteresowanych było wielu, nasza sala konferencyjna wypełniła się do ostatniego krzesła.

Od lat ochrona powietrza to jeden z priorytetów działalności WFOŚiGW w Gdańsku. I ta sytuacja nie uległa zmianie. Nadal dofinansowywane będą inwestycje, których celem jest ograniczenie niskiej emisji w regionie.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku realizować będzie na terenie województwa pomorskiego Krajowy Program „Czyste Powietrze” – ogólnopolskie porozumienie w tej sprawie zawarte zostało przez 16 wfośigw z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Ochrony Środowiska. Wydarzenie odbyło się w Warszawie, 7 czerwca 2018 w obecności i pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Podstawowym celem Krajowego Programu „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej jednorodzinnych domów mieszkalnych. Będzie to możliwe dzięki gruntownej termomodernizacji budynków oraz modernizacji instalacji grzewczych.

Takiego programu wcześniej w Polsce nie było. Ma on rozwiązać problem smogu w naszym kraju. Potrwa 10 lat, pochłonie 103 miliardy zł. Zmieni radykalnie jakość powietrza na Pomorzu.

W związku z realizacją tego programu, WFOŚiGW w Gdańsku zdecydował o unieważnieniu konkursu „Czyste Powietrze Pomorza”. Była to trudna decyzja dla zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Program „Czyste Powietrze Pomorza” ma swój olbrzymi dorobek, pracownicy mają w nim doświadczenie, osiągnęliśmy znakomite efekty ekologiczne – powiedział na spotkaniu prezes WFOŚiGW w Gdańsku Maciej Kazienko. Przez wzgląd na racjonalne wydatkowanie środków publicznych, nie możemy realizować dwóch konkurujących ze sobą programów. Zapewniam jednak, że wszystkie wnioski osób fizycznych, złożone w ramach tegorocznego „Czystego Powietrza Pomorza” mają priorytet w Krajowym Programie „Czyste Powietrze – dodał.

„Czyste Powietrze” skierowane jest do właścicieli domów jednorodzinnych. Wcześniej taka oferta była mocno ograniczona. Programy kierowane były głównie do spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. Program krajowy proponuje korzystniejsze dofinansowanie. Wysokość dotacji będzie uzależniona od dochodów, skorzystają na tym zatem właściciele domów jednorodzinnych o niższych dochodach. Dofinansowanie udzielane będzie nie tylko na wymianę źródeł ciepła, jak było wcześniej, ale także na termomodernizację budynków. Po raz pierwszy program obejmuje też nowo budowane domy – prezes Maciej Kazienko wyliczał zalety Krajowego Programu. Wszystkie wnioski złożone w ramach programu „Czyste Powietrze Pomorza” zostaną w pierwszej kolejności przez nas obsłużone. Pomożemy osobom indywidualnym w wypełnianiu wniosków do nowego programu. Nikt nie zostanie bez pomocy – zapewnił prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Właściciele domów wielorodzinnych, którzy nie mogą uzyskać dofinansowania na inwestycje dotyczące modernizacji źródeł ciepła w ramach Krajowego Programu „Czyste Powietrze” będą mogli skorzystać z nowego konkursu WFOŚiGW w Gdańsku „Wymiana źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych”.  

 

Podział konkursu "Czyste Powietrze Pomorza"

 

 

Teresa Jakubowska – zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku podkreśliła, że Krajowy Program  „Czyste Powietrze” nie zabiera środków finansowych z WFOŚiGW w Gdańsku na projekty realizowane w innych częściach kraju, nie centralizuje ich w Warszawie. Ma on skoordynować działania wszystkich instytucji, których zadaniem jest troska o jakość powietrza, tak aby te działania były skuteczniejsze od tych, które my moglibyśmy Państwu zaoferować. Nowy, krajowy program ma dużo wyższe środki finansowe, dużo większe możliwości. Nasi pracownicy będą bardzo intensywnie z Państwem współpracować. Spodziewamy się, że wniosków będzie bardzo dużo. Będziemy się z Państwem spotykać i pomagać w wypełnianiu wniosków do „Czystego Powietrza”. Jesteśmy do Państwa dyspozycji – zapewniła Teresa Jakubowska.

Marcin Gregorowicz – regionalny koordynator programu „Czyste Powietrze” przedstawił szczegóły programu. Budżet tego programu jest ogromny. Oferuje on korzystne formy dofinansowania – stwierdził. Michał Leszczyński zaprezentował założenia nowego konkursu WFOŚiGW w Gdańsku „Wymiana źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych”.

Zdzisław Czucha – ekspert ds. energetyki w WFOŚiGW w Gdańsku – poinformował, że przede wszystkim budownictwo jednorodzinne jest odpowiedzialne za powstawanie niskiej emisji w miastach. Budownictwo jednorodzinne ma kluczowe znaczenie dla jakości powietrza, dlatego tak ważne jest, aby mieszkańcy tych domów wzięli udział w konkursie „Czyste Powietrze”. Tak szerokiego programu jeszcze nie było – podsumował.

 

Previous Pomorscy wędrują po regionie
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2024